Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Hac Kuraları Çekildi

Bir milyonu aşkın hacı adayının aylardır heyecanla beklediği hac kuraları çekildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda elektronik ortamda yapılan kura çekim törenine, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı.

Bir milyonu aşkın hacı adayının salonda ve ekranları başında heyecanla izlediği kura çekim töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kurada ismi çıkmayan hacı adaylarının üzülmemesi gerektiğini söyleyerek, “Öyle hüzünler vardır ki onların hüznü, Allah katında sevinenlerin sevincinden daha sevimlidir.” dedi.

Başkan Görmez’den hacı adaylarına müjde

Diyanet İşleri Başkanı olarak en çok zorlandığı konulardan birinin müracaat eden herkesi hacca götürememek olduğunu ve bunun hüznünü yaşadığını söyleyen Başkan Görmez, gittiği her şehirde hacı adaylarının önüne çıkıp ağlayarak kendisine sitem ettiğini ve kendisini de ağlattığını aktardı.

Birçok ülkenin sistemini incelediklerini ve katsayılı kura sisteminin en doğru ve en adil sistem olduğunu belirlediklerini kaydeden Başkan Görmez, 2007 yılında başlayan bu sistemin önümüzdeki yıl 7. yılını dolduracağını hatırlatarak, 7 yıl arka arkaya kuraya girip de ismi çıkmayan hacı adaylarının ondan sonraki yıl kuraya girmeksizin hacca götürüleceğini müjdeledi.

Başkan Görmez, şöyle konuştu:

“Biz bu sistemi, bütün ülkeleri, ülkemizin geleceğini ve haccın heyecanını dikkate alarak belirledik. Bu sistemi biraz daha açmak istiyorum. Çünkü en çok eleştiri aldığımız hususlardan bir tanesidir bu. Eğer bu sistemi uygulamaz ve bazı ülkelerin yaptığı gibi sıraya göre yapacak olursak, bu sene müracaat eden bir hacı adayımıza ancak 16, 17 sene sonra belki 20 sene sonra sıra gelecektir. Hiçbir müessese 20 sene sonrası için bir düzenleme yapamaz. Ayrıca sıraya göre götürdüğümüzde genç yaş grubuna ait hiç kimseyi götürmememiz gerekiyor. Bütün bunlar, ince ince düşünülerek bu sistem uygulamaya konulmuştur. Her ülkede farklı sistemin meydana getirdiği sorunları dikkate alarak bu sistemin Türkiye için çok daha uygun olduğunu kabul ettik. Ama size bir müjde vereyim. Geçen sene bu müjdeyi vermiştim ama eksik ve yanlış anlaşıldı. Bu sistem, 2007’de başladı. Gelecek sene 2013’te 7 kez üst üste müracaat edenler olacak. 2014’e geldiğimizde 7 sene üst üste müracaat edenlerin tamamını göndereceğiz inşallah. Onun için hiç üzülmeyin, en azından hiç gidemeyen kardeşlerimize arada böyle öncelikler tanıyarak onların tamamını götürmenin kararını almış bulunuyoruz. 2014 yılının hacında 7 yıl üst üste müracaat eden bütün kardeşlerimize öncelik tanıyacağız ve kuraya dahil etmeden hepsini inşallah hacca göndermiş olacağız.”

Sonuçları, saat 21.00’den itibaren

http://hac.diyanet.gov.tr

adresinden sorgulanabilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı


Eklenme Tarihi : 29.5.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook