Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Umre Vizesine Başvurmak İçin Son Gün Bugün

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, umre vizesi için tüm dünyada yapılan başvuruların bugün sona ereceğini açıkladı.

Yetkililer bunun rutin bir işlem olduğunu ve her yıl benzer şekilde devam ettiğini söyledi. Genel olarak vize başvuruları doğrudan Suudi elçilik ya da konsoloslukları tarafından kabul edilmiyor. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Körfez ülkelerinde de Suudi Arabistan vizesi almak isteyen kişilerin belgelerini yetkili umre organize şirketleri vasıtasıyla teslim etmesi gerekiyor.

Aracı şirketler başvuruları internet üzerinden Suudi Hac Bakanlığı'na gönderiyor. Bakanlık onayı alındıktan sonra organize şirketinin vize için 14 gün içerisinde bulunduğu ülkedeki Suudi konsolosluğuna başvurması gerekiyor. Vizenin 1-2 hafta içerisinde çıktığı ifade ediliyor.

Umre sezonu İslami takvimde ikinci ay olan Sefer ayında başlıyor ve Şaban'ın sonuna kadar devam ediyor. Ramazan'ın ardından Suudi hükümeti hac hazırlıkları dolayısıyla umre vizesi vermiyor.

Suudi yetkililer geçen yıl 5,2 milyon umre vizesi verildiğini açıklamıştı. Bu yıl umre ziyareti yapanların sayısının 5.5 milyonu aşması bekleniyor.

ALTYAPI YETERLİ

Suudi yetkililer artan ziyaretçi sayısına rağmen Mekke ve Medine'nin altyapısının yeterli olduğunu vurguladı. Hac Bakanlığı'nın hacılara daha iyi hizmet verebilme amacıyla 22 yeni proje üzerinde çalıştığı kaydedildi.

Bakanlık yetkilileri 1 Temmuz itibariyle ülkeye 3,8 milyon ziyaretçinin giriş yaptığını ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla 400 bin artış olduğunu söyledi. Halen Mekke ve Medine'de 290 bin ziyaretçinin bulunduğu ve gerisinin ülkesine döndüğü kaydedildi.

Dini vazifelerini tamamlamalarının ardından ülkesine dönmeyen ve Suudi Arabistan'da kaçak kalanlara karşı denetim ve tedbirler de artırıldı. 2005'te umre ziyaretinden sonra Suudi Arabistan'ı terk etmeyenlerin sayısı 450 bin kişi iken bu rakam geçen yıl 24 bine kadar düştü.

www.samanyoluhaber.com


Eklenme Tarihi : 17.7.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook