Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Suudi Arabistan'da ''Asrı Saadet Parkı''

Suudi Arabistan'da, Peygamber döneminin bütün ayrıntılarını yansıtan bir 'tema park' kurulması için ilk adımlar atıldı.

Tüm İslâm dünyasını heyecanlandıran projeye göre parkın içinde İslâm kültürünü her yönüyle ortaya koyacak büyük bir müze ve kütüphane de yer alacak. Hz. Muhammed (S.A.V) dönemine ait birçok görsel malzeme, animasyon, film gösterimleri, tarihi olayların canlandırıldığı kısımlar da temalı park alanı içinde yer alacak.

24 SAAT AÇIK OLACAK

El Riyad gazetesinin haberine göre, Mekke ile Cidde arasında kurulması düşünülen "Ey Peygamber, Sana Selam Olsun!" adlı park, oldukça geniş bir alana inşa edilecek. 24 saat açık olacağı kaydedilen parkta yer alacak oteller, restoranlar ve alışveriş merkezleri de İslam mimarisine göre yapılacak. İslam dünyası, tarihi, coğrafyası ve kültürü üzerine en büyük ve en kapsamlı kütüphanenin de hizmet vereceği parka, büyük Arap tarihçilerinin bilgilerinden yararlanılarak Hz. Muhammed'in (S.A.V) eşlerine ait imitasyon takılar, o dönemde kullanılan cüppeler, mobilyalar ve silahlar sergilenmek üzere getirilecek.

FİLM SETLERİ GİBİ

Proje hakkında El Riyad gazetesine konuşan Nasır Bin Musfir el Zahrani, İslam tarihinde bir ilke imza atmak istediklerini kaydetti. Temalı park sayesinde İslâm tarihinin ve kültürünün daha iyi anlaşılacağını söyleyen El Zahrani, benzer çalışmaların İslâm dünyasında da yapılmasının önünü açmak istediklerini belirterek "Hazırlayacağımız devasa park ta peygaberin hayatını anlatan özel bir bölüm de bulunacak. Burada bin 500 parça halinde onun mübarek hayatını anlatacağız. Her bir parça, zengin görsel içerik taşıyacak. Parktaki kütüphane için, her biri 500 ciltten az olmamak üzere 25 ayrı ansiklopedi hazırlatıyoruz. Bu ansiklopedilerin bazıları telif, bazıları da tercüme olacak" dedi.

www.haber7.com


Eklenme Tarihi : 3.9.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook