Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Filistinli Tutukluların Hac Sevinci

İsrail'deki bir hapishaneden Şalit anlaşması sonucunda serbest bırakılan Musab el-Haşlemun (30) 'Kabe'ye gidip ihramla tavaf etmeyi hayal bile edemezken, bu düşlerim çok hızlı bir şekilde gerçekleşti' dedi.

İsrail'deki hapishanelerde tutulan Filistinlilerin hayallerini bir gün hacca gidebilme umudunun süslediğini belirten Haşlemun, 'Hac hayalinin bu kadar çabuk gerçekleşmesini beklemiyordum. Hacca gideceğim için çok mutluyum. Umuyorum ki Allah geçmişteki hatalarımdan dolayı beni bağışlar' diye konuştu.

Haşlemun, hapishanedeki arkadaşlarının da özellikle Arefe gününde Kabe imamının hutbesini ve dua edip ellerini yüzlerine sürenleri seyrettiklerinde bir sonraki hac mevsimi için serbest bırakılmış olmayı ve Kabe'yi ziyaret edebilmeyi umduklarını anlattı.

Hac masraflarının Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in hediyesi olduğunu kaydeden Haşlemun, yolculuk masrafları, ev kirası ve diğer ihtiyaçlarının tamamının Kral tarafından karşılanacağını hatırlatarak, 'Kabe'ye gidip ihramla tavaf etmeyi hayal bile edemezken, bu düşlerim çok hızlı bir şekilde gerçekleşti' diyerek sevincini dile getirdi.

Haşlemun, Suudi Arabistan Kralı tarafından 4 yıldır Gazze Şeridi ve Batı Şeria'dan toplam 2 bin kişinin Hac masraflarının karşılandığını, yardımın özellikle İsrail tarafından serbest bırakılan tutukluları, şehit ailelerini ve fakirleri kapsadığını belirtti.

Şalit anlaşmasıyla serbest bırakılan ve Halil kentinden Gazze'ye sürülen diğer bir tutuklu Muhammed Meselme (26) '4 kez müebbet hapse mahkum edilmiş olmam hac ibadetimi gerçekleştirmeme engel olmadı. Hac farizası, gerçekleştiremeyecek olmaktan korktuğum tek şeydi' dedi.

Bugün Hacca gitmek üzere yola çıkan iki eski tutuklu, halen İsrail'deki hapishanelerde tutulan arkadaşlarının 'kalplerindeki yangını' hissedebildiklerini, Kabe'de oldukları süre içinde tutuklu arkadaşlarının da en yakın zamanda Hac farizasını yerine getirebilmeleri için dua edeceklerini ifade etti.

2004 yılında 17 İsrail askerinin ölümüne sebep olan Beer Şeva operasyonunun lideri olduğu gerekçesiyle tutuklanan Musab el-Haşlemun, 17 kez müebbed hapse mahkum edilmiş, Hamas'ın 5 yıl boyunca rehin tuttuğu İsrail askeri Gilat Şalit'i serbest bırakmasına karşılık İsrail hapishanelerinden 2011 yılında bırakılan 1027 tutuklu arasında yer almıştı.

http://www.sondakika.com


Eklenme Tarihi : 28.9.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook