Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Genç Hacıların Sayısı Hızla Artıyor

Kutsal topraklara giden hacı adaylarının arasında gençlerin sayısı her geçen yıl daha da artıyor. Bu günlerde DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) aracılığıyla yola çıkan hacı adaylarının son kafilesi 13 Kasım'da Almanya'ya geri dönecek.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Hac ve Umre Müdürü Ali Özdemir, kutsal topraklara giderek hac ibadetini yerine getiren gençlerin sayısının her geçen yıl daha da arttığını belirtti. DİTİB aracılığı ile bu günlerde Suudi Arabistan'a hacı olmak için yola çıkan hacı adaylarının dönüşleri 4 Kasım'da başlayacak ve 13 Kasım'da tüm hacılar dönmüş olacak. Bu yıl Almanya'dan yaklaşık 10 bin kişinin hacı olması bekleniyor.

GENÇ HACILAR AVANTAJ SAĞLIYOR

DİTİB Hac ve Umre Müdürü Ali Özdemir, genç hacı adaylarının artmasının kendilerini sevindirdiğini belirterek şunları söyledi “Özellikle son yıllarda hacılarımızın yaş olarak gençleştiğine tanık oluyoruz. Mekke ya da Medine'de mescitlere gidip gelirken el ele tutuşarak giden genç hacılarımız bizi gururlandırıyor. Bu ibadetin yaşlı ibadeti olmadığı aklı selim olan maddi durumu yerinde olan her Müslüman'a farz olduğu burada ortaya çıkmış oluyor. Genç hacılarımızın sayısı artıyor ve böylede olması gerekiyor çünkü hac ibadeti çok meşakkatli bir ibadet. Peygamber efendimiz bütün ibadetleri yapmış, hac ibadetini yaparken 'Alllah'ım bu ibadeti bana kolay kıl' diye yalvardığı ve Allah'tan yardım istediği dediği tek ibadet hac ibadetidir. Yaşlı insanlarımız da tabi gitsinler ama genç yaşta gidip orada yaşlılarımıza yardım eden çok sayıda gencimiz var, bu da ayrı bir sevap kazandırıyor.”

4 AİLE BİRLİKTE GİDİYORLAR

Köln belediyesinde temizlik görevlisi olarak çalışan ve bu günlerde eşiyle birlikte kutsal topraklara gidecek olan Alim Boyraz, “Arkadaş bize misafir gelmişti, orada birlikte ibadetimizin daha kuvvetlenmesi için karar aldık ve 4 genç aile birlikte hacca gidiyoruz. İnşallah ibadetimiz kabul olur. Nasip olur da hacı olup gelirsek artık attığımız adıma daha fazla dikkat edeceğiz ve günahlardan uzak durmaya çalışacağız. Bilenler gençken hacıya gitmenin daha iyi olduğunu söylüyorlar, biz de buna uyduk” dedi.

ARTIK GENÇLER DAHA BİLİNÇLİ

Alim Boyraz'ın eşi Gülsüm Boyraz ise şunları söyledi “Babam vefaat ettikten sonra ve ölümün acısını yaşadıktan sonra bu kararı ailecek verdik. Eskiden beri en büyük dileğim hacca gitmekti, televizyonda kutsal toprakları görünce heyecanlanıyordum. Tüm ailem, geçmişlerimiz, evlatlarım ve vatanım için dua edeceğim. İncelediğim ve okuduğum kadarıyla bu ibadet bizlere farz. Cenab-ı Allah nasip ederse bu ibadetimizi yapıp gelmek istiyoruz. Arına çıkacağımız belli değil o yüzden gençken gitmek istedik. Ayrıca gençken ibadet daha kolay ve bilinçli yapılabilir. Gençler artık eskiye göre daha bilinçli, okuyorlar, araştırıyorlar, öğreniyorlar. Herşey gençken yarına çıkacağımızı biliyoruz, elimizde imkan varken yapmalıyız diye düşünüyoruz.”

 

www.haber7.com


Eklenme Tarihi : 12.10.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook