Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

"Hac, İç İçe Geçmiş Beş Ayrı Yolculuktur..."

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, hac mevsiminin başlaması dolayısıyla Suudi Arabistan’a gitti.

Kutsal topraklardaki ilk gününde Medine’de hacı adaylarına seslenen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, hac ibadetinin birçok hikmeti içinde barındıran çeşitli simge ve sembollerden oluşan bir ibadet olduğunu söyledi. Hacdaki rükün ve sembollerin hikmetleri üzerine geniş bir literatür oluştuğunu kaydeden Başkan Görmez, “Bu literatür tarandığında haccın iç içe geçmiş beş ayrı yolculuktan oluştuğu görülecektir.” dedi.

Başkan Görmez, bu beş ayrı yolculuğu şöyle açıkladı:

Hacda Beş Yolculuk

1. Hac, insanın iç dünyasına, gönül dünyasına yaptığı bir yolculuktur. İhrama girerken bütün bencilliklerinden arınan insan adeta melekleşir. Mikattan ihrama, Arafat'tan Müzdelife'ye, tavaftan sa'ye iç dünyaya yapılan bu yolculukta insan kendini tanır ve keşfeder.

2. Hac, mahşere, ebedi âleme yapılan bir yolculuktur. Farklı dillerden, farklı renklerden, farklı kültürlerden milyonlarca insan henüz dünyadayken mahşer provasını yaşar hacda. Üstünlüğün ancak "takva"da olduğu hakikatı çarpar zihinlerde.

3. Hac, tarihe yapılan bir yolculuktur. Hz. Adem'den başlayarak, Hz. İbrahim ve nihayetinde Hz. Muhammed'le devam eden tevhid tarihine bir yolculuktur. İnsan bu yolculukta tarihi canlı olarak yaşar ve yaşantısında kendisine ışık olacak Peygamber mesajlarıyla donatır kendini. Simgelerle dolu olan hac ibadetini bir başka anlar ve anlamlandırır.

4. Hac, kardeşlerimize yolculuktur. Modern zamanların insanı bireyciliğe indirgeyen anlayışına karşın bir muarefedir, tanışmadır, kaynaşmadır hac. Burada insan rahmete kuşanarak kardeşler kazanır. Dilini anlamasa da ortak bir dil vardır hacda: "kardeşlik dili".

5. Hac, Rabbimize yolculuktur. Aşığın maşuğuna yaptığı yolculuğun adıdır hac. Kelime anlamı "büyük gaye" demek olan hac, aslında insanı bu büyük gayeye götüren bir vesiledir. Büyük gaye için yola çıkan Müslümanlar bu yüzden rahmanın misafirleri olarak burada ağırlanırlar.

Peygamber Sevgisiyle Donanımlı Olarak Haccetmek

Peygamber Efendimiz (SAS)’in mebrur bir haccın kişiyi doğduğu günkü gibi tertemiz yapacağı yönündeki hadisi şerifini hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti:

“Hz. Peygamberden ilham alarak başlamak, hac ibadetine ayrı bir güzellik katar. Çünkü Resul-i Ekrem bizim sevgi, ülfet ve muhabbet kaynağımızdır. Bu duygu yoğunluğu ile başlarız hac ibadetine.

"Allah'ı seviyorsanız bana tabi olun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın..."

Bizler tahiyyatta Efendimize "Esselâmü aleyke ya eyyühe'n-nebi!” diye selam veririz. Burada ise huzura çıkıp Efendimize arz ediyoruz selâmımızı. Buradan Efendimizin sevgisini, muhabbetini ve ahlakını kazanarak ayrılalım. Ve Allah'ı sevmenin yolunun Peygamber'e tabi olmaktan geçtiğini, ona tabi olmanın ise hayatımızın tüm aşamalarında onu rehber edinmekle ancak mümkün olacağını bilelim.

Diyanet İşleri Başkanlığı


Eklenme Tarihi : 22.10.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook