Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Kâbe'deki Revaklarda Çalışmalar Başladı

Kâbe’de son Osmanlı izleri olarak görülen revakların olduğu sütunlarda, genişletme planları çerçevesinde inşaat başladı.

Samanyoluhaber’de yer alan habere göre, inşaat işçileri iskeleler kurdu. Umm Al-Qura Üniversitesi’nin geliştirdiği Kâbe’yi genişletme projesi milyarlarca dolara tamamlanacak.

Projenin duyulmasının ardından Türk yetkililer, revakların zarar görmemesi için bir dizi diplomatik girişimde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’nın, projesi Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a hazırlatılan ve 1590’da Mimar Mehmet Ağa tarafından inşa edilen Osmanlı revaklarını Kral Abdullah’tan istediği ve 500 revakın Konya’da korunup sergilenceği öne sürüldü. Ancak 20 Kasım’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu’nun soru önergesine verdiği yanıtta şu ifadeler yer aldı:

Yakından takip ediliyor

“Kasım 2009’da revakların yıkılacağına dair yeni duyumlar alınması ve tavaf alanının genişletilmesi projesinin Kral Abdullah bin Abdülaziz tarafından ilke itibariyle uygun görüldüğünün öğrenilmesi üzerine, gerek ben, gerek Sayın Başbakanımız, çeşitli vesilelerle görüştüğümüz Dışişleri Bakanı Prens Saud al Faysal ve Kral Abdullah bin Abdülaziz nezdinde konuyu yakından takip ederek, Ecyad Kalesi’nin Aralık 2001’de yıkılmasından sonra Kâbe’de kalan yegâne Türk-Osmanlı eseri niteliğindeki revakların zarar görmesinden ciddi endişe duyduğumuzu dile getirdik. Revakların hem Türkiye hem Suudi Arabistan’ın hem de tüm İslam âleminin ortak kültürel mirası olduğunu hatırlatarak, tavaf alanının genişletilmesi projesi kapsamında bulundukları yerde korunmasına büyük önem verdiğimizi vurguladık. Muhataplarımız her seferinde revakların korunmasına özen gösterileceğini ifade ettiler. Kültürel mirasımız ve İslam kültür mirası açısından büyük önemi haiz konunun dikkatle takip edilmesi sürdürülmektedir.”

Davutoğlu, Loğoğlu’nun ”AKP hükümeti Suudilere alternatif proje önereceğini açıklamıştır. Bu proje önerilmiş midir?” sorusuna ise ”Suudi Arabistan makamlarına henüz alternatif bir proje önerisinde bulunulmadı” yanıtını vermişti.

Suudi Prensi Türki el Faysal, ABD’nin başkenti Washington’da 17 Kasım’da düzenlenen Ulusal Basın Kulubü toplantısında, “Harem-i Şerif içinde, ne olursa olsun tarihi olarak korunan mimarinin kaldırılmasına yönelik bir plan yok” açıklamasını yapmıştı.

El Faysal, genişletme çalışmalarında, sadece Osmanlı revakları değil, Kâbe’de yer alan daha önceki mimarinin olduğu gibi kalacağını belirtmişti.

Milliyet Gazetesi


Eklenme Tarihi : 23.11.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook