Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Kâbe Güvercinleri Koruma Altında

Çevre sorununa dönüşen milyonlarca güvercin koruma altına alınmaya çalışılıyor. Mekke güvercinlerinin, Ebabil kuşlarının veya Sevr mağarasına yuva yapan güvercinlerin soyundan geldiğine inanılıyor

Mekke'de Osmanlı döneminden beri devam eden güvercinleri besleme geleneği, günümüzde de devam ediyor. Sayıları 4 milyonu bulduğu tahmin edilen güvercinler, çevre sorunlarına ve hukuki tartışmalara yol açmaya başladı.

Güvercinlerin, Hazreti Muhammed'in doğumundan hemen önce Kabe'yi, Yemen Hükümdarı Ebrehe'nin 'Fil Ordusu'na karşı koruyan 'Ebabil' kuşlarının soyundan geldiği ileri sürülüyor. Bir başka görüş ise güvercinlerin, Mekke'den Medine'ye hicreti sırasında Hz. Muhammed ve Hz. Ebubekir'in gizlendiği Sevr Mağarası'nın hemen girişine yuva yaparak, takipteki müşriklerin geri dönmesine sebep olduğuna inanılan güvercinlerin soyundan geldiği yönünde.

Mekke'de 'harem bölgesi' dahilinde bitkiler dahil hiçbir canlıya zarar verilemeyeceği kuralı, bir çevre sorunu haline dönüşen güvercinler için çözüm bulmak isteyen Mekke Belediyesi'nin elini kolunu bağlıyor.

Mekke'de çevre sorunu: Güvercinler

Kabe etrafında ve Mekke'nin birçok bölgesinde, özellikle ana yollar üzerinde yaşayan binlerce güvercinin çevre kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle Mekke Belediyesine şikayetler geliyor. Belediye ise hem çevre kirliliğini önleyecek hem de güvercinleri koruma altına alabilecek bir çözüm arayışına girdi.

Özellikle evlerin damlarına ve pencerelerine konan güvercinlerin kirlilik oluşturduğu şikayetleri gelirken, belirli bölgelerde kurulacak 'güvercin evleri'nin bu kirliliği önleyebileceği ileri sürülüyor.

Bazı şirketler, talep üzerine evlerin pencerelerine ve damlarına düşük voltajlı elektrik akımı taşıyan teller yerleştirerek güvercinlerin yuva yapıp üremesinin önüne geçiyor.

Öte yandan yıl boyunca ibadet için Mekke'ye gelen yaklaşık 15 milyon Müslümanın, yollardaki güvercinleri beslemek için verdikleri yiyecekler yüzünden de şehirde kirlilik oluştuğunu dile getiren yetkililer, sayıları hızla artan güvercinleri yok etmeden, üremelerinin önüne geçmek için çareler arıyor.

Mekke Belediyesi temizlik işleri müdürü Muhammed el-Murki, güvercinlerin olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için büyük bir çaba sarf edildiğini belirterek, ''İşçilerimiz günlük olarak kaldırımları temizliyor'' dedi.

Çevre sorununa fetvalı çözüm arayışı

Suudi Arabistan Büyük Alimler Konseyi (Heyetu Kibari'l-Ulema) üyesi Dr. Ali Abbas Hakemi, güvercinlerin öldürülmemesi gerektiğini belirterek, bunun Mekke halkının kalbini incitebileceği uyarısında bulundu.

'Harem' sınırları içinde canlıların öldürülmemesi kuralını hatırlatan Hakemi, güvercinlerin ölümüne yol açmadan üremelerinin önüne geçilmesi için çalışmalar yapılmasının önemine işaret etti.

Çevre kirliliğine yol açtığı için Kabe çevresinde güvercinlere yem verilmesinin durdurulmasını da isteyen Hakemi'nin açıklamaları fetva niteliği taşıyor.

Mekke halkından bazı kişiler, her sabah düzenli olarak kovalar dolusu buğdayla güvercinleri besliyor.

Ebabil kuşlarının soyundan mı geliyorlar?

Mekke Ummu'l-Kura Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Fevvaz ed-Dehhas, Kabe güvercinlerinin Sevr Mağarası'nın girişine yuva yaparak Hz. Peygamber ve Hz. Ebubekir'i müşriklerin takibinden koruduğuna inanılan güvercinlerin soyundan gelmiş olabileceklerini söylüyor.

Dehhas ikinci bir görüşün ise güvercinlerin Ebabil kuşlarının soyundan gelmiş olması ihtimali olduğuna dikkati çekiyor. Yemen Hükümdarı Ebrehe el-Aşram, Kabe'yi yıkarak Sana'da yaptırdığı Kulleys Kilisesi'ni Arap Yarımadası'nın tek dini merkezi haline getirmek amacıyla Mekke üzerine sefer düzenlemişti.

Hz. Muhammed'in doğumundan kısa bir süre önce gerçekleşen bu olayda mucizevi bir şekilde Ebrehe'nin filleri Kabe yönüne yürümemiş, başka yöne çevrildiklerinde yürümüşlerdi. Buna rağmen askerlerine hücum emri veren Ebrehe ve ordusunun üzerine bu kez de Kızıldeniz tarafından gelen esrarengiz 'Ebabil kuşları', attıkları 'ateşle pişirilmiş çamurdan ibaret taşlar'la saldırmışlar ve Ebrehe'nin Ordusu'nu bozguna uğratmışlardı.

Mekke halkı arasında, Kabe güvercinlerinin bir zamanlar Mekke'yi düşmandan koruyan kuşların soyundan geldiği inanışı yaygın olarak benimseniyor. Bu inanış da güvercinlere, 'Harem' bölgesi dışında da dokunulmazlık kazandırıyor.

Kur'an-ı Kerim'in 105. sırada bulunan Fil Suresi, Ebrehe'nin Kabe'yi yıkmak istemesini şöyle anlatıyor:

''Rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi? Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı? Onların üstüne ebâbil kuşlarını gönderdi. O kuşlar, onların üzerlerine pişkin tuğladan yapılmış taşlar atıyordu. Böylece Allah onları yenilip çiğnenmiş ekine çevirdi.''

Basın İlan Kurumu - http://www.bik.gov.tr


Eklenme Tarihi : 30.11.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook