Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Kabe'deki Tavaf Alanı Genişletiliyor

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı Şeyh Abdurrahman al-Südeys, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz'in Kabe'deki tavaf alanının genişletilmesi projesini yerinde inceleyerek, çalışma alanını gezdi

Tavaf alannını genişletme çalışmalarının ilk aşamasının önümüzdeki Ramazan ayından önce tamamlanacağını belirten Südeys, tavaf alannı genişletme projesinin Zemzem suyuna olumsuz çevresel etkisinin olmayacağını söyledi.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Başkanı al-Südeys, beraberindeki yetkililerle projeyi denetleyerek çalışmaları yapan şirket yetkililerinden bilgi aldı. Südeys, kat edilen mesafeden ve yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Genişletme çalışmalarını yürüten şirket yetkililerinden daha fazla gayret gösterip projeyi zamanında tamamlamalarını isteyen Şeyh Abdurrahman al-Südeys, projenin ilk aşamasından bu yılın Ramazan ve Hac döneminde hacı ve umrecilerin istifade edeceğini belirtti.

Kabe'yi ziyaret edenlerden, umrecilerden genişletme projesini yürüten sorumlulara yardımcı olmalarını isteyen Südeys, emniyet ve güvenlikleri için proje çalışmalarını engelleyecek fiillerden ve izdihamlardan kaçınmalarını istedi.

Basın mensuplarına proje ile ilgili yaptıkları haberlerde gerçek, tam ve doğru bilgileri ilgili ve yetkili makamlardan almalarını talep ederek, bu makamın Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı olduğuna dikkat çekti.

Suudi Kralı Abdullah bin Abdülaziz'in tavaf alanını genişletme projesi tamamlandıktan sonra saatte 150 bin kişi tavaf yapabilecek.

Ayrıca Harem'de (Kabe'de) tavaf alanında yapılan genişletme çalışmaları sırasında revakların aslına uygun restore edilerek kalacağı belirtilirken, bazılarının geriye çekileceği ve tamamen kaldırılmayacağı belirtildi.

http://www.timeturk.com


Eklenme Tarihi : 7.1.2013

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook