Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

İş Dünyasından Kısa Süreli Kutsal Mekân Turlarına İlgi

Tur şirketlerinin yanı sıra Diyanet’in umre kampanyaları sayesinde Mekke ve Medine’ye adeta göç yaşanırken Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Kudüs’e seyahat edenlerin sayısı da artıyor

Son dönemde özellikle şirketler perşembe akşamı gidip, pazar günü dönülen turlara ağırlık verdi. Çalışanları ödüllendirmeye yönelik turlar da dikkat çekiyor.

Türkiye’den dünyanın dört bir yanına düzenlenen turlarda gözle görülür artış yaşanırken, kutsal mekânlara yönelik taleplerdeki yükselme dikkat çekiyor. Tur firmalarının yanı sıra Diyanet’in umre kampanyaları sayesinde Mekke ve Medine’ye adeta göç yaşanıyor. Kutsal mekânlara yönelik yoğun ilginin olduğu bir diğer nokta ise Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa. Geçen hafta Türkiye’den giden 2 bini aşkın ziyaretçi Miraç Kandili’ni Kudüs’te idrak etti. Son dönemde özellikle şirketlerin turlara önem verdiğine dikkat çeken Amade Turizm’in ortaklarından Turgut Şimşek, “İş çevreleri için 3 günlük umre programları yapıyoruz. Perşembe akşamı gidip, pazar günü dönüyoruz. İşadamlarımızdan ve çalışanlarını ödüllendirmek isteyen firmalardan çok büyük bir rağbet görüyoruz.” şeklinde konuştu. Turgut Şimşek, özellikle mübarek gün ve geceleri Kudüs’te geçirmek isteyen vatandaşlardan, tur düzenlenmesi için çok büyük talep aldıklarını söyledi.

Umre ve hac ibadetine niyetlenenlerin, son dönemde yeniden Hz. Peygamber’in Mirac’a yükselmesine ev sahipliği yapan Kubbet-üs Sahra ve Mescid-i Aksa’yı da görmek istediğine dikkat çeken Şimşek, bu sebeple Kudüs’e olan tur sayısının arttığını kaydetti. Şimşek, Miraç Kandili için Türkiye’den 3 uçak kaldırdıklarının altını çizerek, güvenlik endişesinin yersiz olduğu düşüncesinin de bu talep artışında önemli olduğunu vurguladı.

Ziyaretçilerin Kudüs’ten çok etkilendiğine ve dönüşte anılarını çevresindekilerle paylaştıklarına işaret eden Turgut Şimşek, “Bu durum bölgeye olan ilgiyi artırıyor. Umre ve hacca belirli dönemlerde tur düzenleyebiliyoruz ama Kudüs için böyle bir durum söz konusu değil. 10 kişilik bir grup oluşturulması halinde her zaman tur düzenleyebiliyoruz. 10-15 yıl önce umreye yılda 20 bin civarında ziyaretçi giderken, bu sayı 400 bini aştı. Kudüs’e ise yılda 500 kişi giderdi, şimdi sadece Miraç’ta 2 bin kişi kandilini Mescid-i Aksa’da geçiriyor, bu sayı 6-7 binleri bulabilir.” dedi. Turgut Şimşek, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Arnavutluk gibi Balkan ülkeleri ağırlıklı olmak üzere Endülüs, Fas, Ürdün, Amman gibi Osmanlı’nın izinin olduğu bölgelere turlar düzenlediklerini söyledi.

Kudüs’te nereler ziyaret ediliyor?

Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra başta olmak üzere, Hz. İbrahim, Hz. Yakup, Hz. Yunus, Hz. Yusuf, Hz. İshak ve Hz. Musa peygamberler, Hz Ömer’in fetihten sonra kente vali olarak bıraktığı Hz. Ubeyd bin Sabit ile kadı olarak atadığı Hz. Şad bin Evs’in kabirleri Kudüs’te bulunuyor. Rabiatül Adeviye ve Selman-ı Farisi’nin türbeleri, Hz. İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan bölgeler, çile yolu, dünyanın en eski kenti olarak bilinen Eriha ile El Halil şehirleri, Semud kavminin helak edildiği ve deniz seviyesinden 400 metre aşağıda olan dünyanın en çukur bölgesi olan Lut Gölü de gezilen yerler arasında. Amade Turizm’in ortaklarından Şimşek, Kudüs’e yönelik ilgiye paralel inşa edilen otel sayısının arttığını belirterek konaklama sorununun ortadan kalktığını söyledi. Kudüs’e ayda en az bir grup götürmeyi planladıklarını ifade eden Şimşek, ziyarette bulunmak isteyenlerin paket programlara dahil olabileceklerini ya da kendi arkadaş çevresinden 10 kişilik grup oluşturanlara yönelik tur düzenlediklerini aktardı. Şimşek’in verdiği bilgiye göre, İsrail, vizeyi pasaporta değil, kağıt üzerine veriyor. Bu yüzden gruplar için belirli bir sayı gözetiliyor.

http://www.risalehaber.com/


Eklenme Tarihi : 12.6.2013

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook