Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Görmez, Hacda Görev Alacak Kafile Başkanlarıyla Bir Araya Geldi


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2014 yılı hac organizasyonunda görev alacak kafile başkanlarıyla bir araya geldi.

Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, haccın mahiyeti ve görev esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar noktasında önemli uyarılarda bulundu.

Haccın sıradan bir ibadet olmadığını, her anının bir ibadet olduğunu ifade eden Başkan Görmez, hac ibadetinde rehberlik yapan görevlilerin önce kendilerini kalben ve ruhen bu ibadete hazır hale getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Allah’ın hizmet içinde hizmet bahşettiğini vurgulayan Başkan Görmez, “Allah bizlere hizmet içinde hizmet bahşediyor. Zaten milletimizin dini ve manevi hayatına hizmet ediyoruz. Bu hizmetin içinde bizlere zaman zaman bir pencere açılıyor. Her yıl milletimizin belirli bir kesimini hac ibadetini yaptırmak, onlara rehberlik yapmak, onları Mekke’ye ve Medine’ye götürüp getirmek ve hacı olarak dönmelerini sağlamak bizler için bir bahtiyarlıktır aynı zamanda.” dedi.

Hac ibadetini ve hacda yerine getirilecek görev esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunun altını çizen Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Bu vazifeye seçilen arkadaşımız önce kendisini kalben ve ruhen buna hazırlamalıdır…”

Milletimizin belirli bir kesiminin hac ibadetine rehberlik ederken dikkat etmemiz gereken önemli hususlar vardır. Bunlar hem bizi hem de hac organizasyonunu ilgilendiren hususlardır. Bizi ilgilendiren en önemli husus, bu vazifeye seçilen her arkadaşımızın öncelikle kendisini kalben ve ruhen bu vazifeye hazır hale gelmesidir. Kalben ve ruhen hazır hale gelmediğimiz zaman yaptığımız iş rutinleşir ve manasını kaybeder. Bizim yaptığımız iş sadece bedensel ya da zihinsel yapılan bir iş değil, aynı zamanda gönülle yapılan bir iştir. Kalben ve ruhen hazır olmazsak, ibadetlerine rehberlik yaptığımız hacıları en güzel şekilde kutsal beldeye götürüp getirmek mümkün olmaz. Bizi bekleyen en büyük tehlike işlerimizin rutinleşmesidir.

“Bizim daima kalbimizi diri tutmak gibi bir mecburiyetimiz var…”

Bizim daima kalbimizi diri tutmak gibi bir mecburiyetimiz var. Hac görevi de böyle bir görevdir. İçe dönük bir muhasebe yaparak biz bu insanların ibadetlerine en güzel şekilde nasıl rehberlik yaparız ve kendimiz nasıl katılırız? Bunun hazırlığını yapmalıyız. Önce kendimizi kalben hazır hale getirmemiz gerekir.

“İlim ve marifet bakımından hazır olmalıyız…”

İlim ve marifet bakımından hazır olmalıyız. Orada yapacağımız görev ne olursa olsun ilim azığımızı yanımıza almalıyız. Okumalarımızı yenilemeliyiz ve kendimizi hazırlamalıyız. İlim ve marifet bakımından donanmalıyız. Bunun için de kalben ve ruhen hazır olmalıyız. Bunlar birbiriyle bağlantılıdır. Hem haccın menasiki hem de haccın hikmetlerini yeniden okumalıyız. O ibadetlerin ruhuna hikmetine ulaşamayıp şekilden ibaret bir hale dönüştürmüş olmak en büyük çelişkidir. Bu ibadetlere rehberlik yapan arkadaşlarımızın önce kalben ve ruhen hazır olmalı sonrada ilmen azığını yanına almış olması gerekiyor.

“Organizasyon bakımından hazırlıklı olmak…”

Organizasyon bakımından hazırlıklı olmak… Daha gitmeden yol haritasını belirlemek gerekir. Hacılara hitaben yapacağımız konuşmadan, nerelerde konaklayacağımız nerelerde mola vereceğimiz şimdiden belli olmalı. Hangi konuları işleyeceğimizden ibadetlere nasıl rehberlik edeceğimize kadar kafamızda bir yol haritası belirlenmiş olması gerekir. Haccın her anı ibadettir. Hac ibadeti sembollerden oluşuyor. Anlaşılması anlatılması kolay olmayan bir ibadettir. Bunu göz önüne alarak hacılarımıza ibadetlerini en güzel şekilde yapmaları için rehberlik etmemiz gerekir.

 

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı 


Eklenme Tarihi : 25.8.2014

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook