Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Arafat, 2 milyon Hacı Adayı İçin Hazırlanıyor

Kurban Bayramı''na sayılı günler kala kutsal topraklardaki Müslümanların hac ibadetini en iyi şekilde yerine getirebilmesi için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.

Arefe günü 2 milyon hacı adayını ağırlayacak olan Arafat'ta çalışmalar son aşamada. Hacı kafilelerini kutsal topraklara ulaştıran ülkeler kendilerine ayrılan alanlarda hacı adaylarına verecekleri hizmetin son düzenlemelerini yapıyor. Bir yandan çadırlar, tuvaletler kurulurken bir yandan da ulaşım problemi çözülmeye çalışılıyor. Zira Mekke'de yaşanan en büyük sorun ulaşım. Kabe'den uzaktaki otellerde kalan hacı adayları servis kullanmak zorunda. Ancak milyonlarca hacı adayı için bu sistem yetersiz kalıyor. Mescid-i Haram ile Mina, Arafat arasında da toplu taşıma yapılamıyor. Bu nedenle bu yıl kapasitesi artırılan "Meyaşir Tren Sistemi" çok önemli. Suudi Arabistan bu yıl hacı adaylarının ibadetini daha kolay yapmasını sağlamak için şeytan taşlama yeri olan Mina ile hacıların vakfeye duracağı Arafat arasında tren seferlerinin tam kapasite çalıştırılacağını duyurdu. 300 metre kesintisiz uzunluğa sahip 20 tramvay ile 5 saatte 500 bin hacı adayını taşıyacak.

Hac ibadetinin yerine getirilmesine günler kala Arafat'ta hazırlıklar sürerken hacı adayları da kutsal mekanları gezmeye devam ediyor. Arefe gününden bir gün önce Arafat''a gidecek olan hacı adayları daha önce Cebelü'r Rahme'yi (rahmet dağı) ziyaretlerini sürdürüyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam'ın eteklerinde Veda Hutbesi'ni okuduğu Rahmet dağına çıkarak dualar ediyor. Hacı adayları ibadetlerini yaparken bir taraftan da buradaki tezgahlardan tesbih gibi hediyelik eşyalar satın alıyor. Bu arada, Suudi Arabistan yönetimi, güvenliği sağlamak için bir dizi olağanüstü önlemler aldı. Önlemler çerçevesinde sadece kutsal mekanlarda 3 bin 500 terörle mücadele timi görev yapacak ve bölge 2 bin 80 kamerayla 24 saat boyunca gözlenecek.

Zaman Gazetesi


Eklenme Tarihi : 2.11.2011

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook