Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Kıtlık ve Açlık Çeken Afrika'dan Az Hacı Var

Dünyanın dört bir yanından gelen hacıların kutsal topraklardaki yolculuğu devam ediyor. Milyonlarca hacı dün de Peygamber Efendimiz aleyhisselatu vesselam'a ilk vahyin indiği Hira mağarasına akın etti.

Hacılar arasında kıtlık çeken Afrika ve Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerden gelen hacıların azlığı ise dikkat çekiyor. Hacıların büyük Arafat yolculuğu öncesi gazetecileri bilgilendiren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu seneki organizasyonla ilgili rakamları açıkladı. Bu yıl kayıtlı olarak 3 milyonu aşkın hacının kutsal topraklarda olduğunu ifade eden Görmez, Arap Baharı'nın geliştiği ülkelerden gelen hacıların sayısında ise azalma olduğunu söyledi. Görmez, ayrıca açlık ve kıtlığın yaşandığı Somali gibi ülkelerden kolay kolay hacı görülemediğine ve bunun üzerinde durulması gereken bir konu olduğuna dikkat çekti.

Görmez, Arafat'tan hac vazifesi tamamlanıncaya kadar vatandaşlara 5 bin kişilik personelin yardım edeceğini belirtti. Hacca gelen hanımların sayısının her sene arttığını ve bu nedenle de bu sene ilk kez bayan irşat görevlisi vaize getirdiklerini söyleyen Görmez, uygulamanın başarılı olduğunu ve önümüzdeki yıllarda sayıyı artıracaklarını ifade etti. 2011 yılına ait hacı profilleri hakkında bilgi veren Görmez, bu yıl 82 çocuk hacı geldiğini dile getirdi. Hacılardan 69 bin ilkokul, 7 bin 300 lise, 6 bin üniversite, 5 bin ortaokul mezunu hacı var. Meslek dağılımı ise 5 bin 500 çiftçi, 25 bin emekli, 36 bin ev hanımı, bin 500 işçi, 2 bin 500 memur, 164 öğrenci, 6 bin 500 serbest çalışan ve 11 bin de diğerleri şeklinde. Bu yıl 9 bin 409 hacı Avrupa, Avustralya, ABD gibi ülkelerdeki Türk vatandaşları. Bu yıl 329 bin kişinin hacı olmak için elektronik ortamda müracaat ettiğine değinen Görmez, online başvurunun kolaylaştırılacağını ve hacıların müftülük önünde beklenmeyeceğini dile getirdi.

Bu arada, Anadolu Ajansı, Mekke'de Arafat bölgesinde Türk hacılarına hitap edecek. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in konuşmasını ve vakfe duasını canlı yayınlayacak.

Zaman Gazetesi


Eklenme Tarihi : 4.11.2011

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook