Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Haremeyn'den Fotoğraflarda Kalmış Güzellikler

Bir hac dönemi daha geride kaldı. Hacılar gözyaşları içinde veda tavaflarını yapıp memleketlerine dönmeye başladılar.

Mekke, Hazreti Adem'den (as) beri insan nesli tarafından tavaf ediliyor. Medine, Hicret-i Nebeviyye'nin gerçekleştiği günlerden beri Müslümanların gözbebeği. Manevi ehemmiyetlerinin yanı sıra bu iki kadim şehir, yaşanmışlıkları ile tarihî ve mimari açıdan da dikkate değer bir noktadalar. Ne var ki her yıl artan hacı sayısının ortaya çıkardığı ihtiyaçlar ve modernleşme adına yapılan çalışmalar sonucu her iki şehir de bu özelliklerini süratle kaybediyor. Suudi Arabistanlı Enis Beşir Şuderi'nin Çamlıca Yayınları'ndan çıkan ''Medeniyet Yâdigârları / Mekke-Medine-Tâif'' isimli fotoğraf albümünün sayfalarını çevirirken bu gerçeği bir kez daha fark ediyorsunuz.

''Medeniyet Yâdigârları'', Şuderi'nin 1967-1984 yılları arasında, yani Mekke ve Medine son yenilemeler ile mimari kimliklerini büyük ölçüde değiştirmeden önce çektiği fotoğrafları bir araya getiriyor. Fotoğraflarda daha çok roşan denilen dantel gibi işlenmiş ahşap kaplamalı balkonlarla süslü geleneksel evlere odaklanıyor Şuderi. Asırların birikimi zevk-i selimin ürünü olan roşanlar, bir taraftan mahremiyete hizmet ederken, diğer taraftan da sıcak iklimde bir nebze ferahlamayı sağlıyor.

dddMukaddes mekanların yakın geçmişteki görüntüleri, Haremeyn ahalisinden portreler, geçmişleri saadet asrına kadar uzanan kitabeler, Mekke, Medine ve Tâif'in köklü ailelerinin asır görmüş evleri, kitap boyunca sıralanıyor. Bir sayfayı çevirdiğinizde bugün yerinde mermer bir avlu bulunan Şeyhülislam Arif Hikmet Kütüphanesi çıkıyor karşınıza, bir diğer sayfada Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarında uzun uzun anlattığı Medine mücavirlerinden Mühürcü Şeyh Fehmi Efendi''nin mühür kazırken çekilmiş fotoğrafı.

Enis Beşir Şuderi'nin fotoğrafları daha önce Suudi Arabistan'da da albüm olarak basılmış. Türkçeleştirilirken albüme yeni fotoğraflar eklenmiş, şehirler hakkında tarihi kaynaklardan bilgiler verilmiş. Geçtiğimiz günlerde Harem-i Şerif'in etrafındaki revakların yıkılma kararının onaylandığı yansıdı gazetelere. Hal böyle olunca dünyanın bu en tarihi şehirlerinin çok değil 30 yıl öncesini fotoğraflardan izleme imkânı kalıyor geriye.

Zaman Gazetesi


Eklenme Tarihi : 15.11.2011

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook