Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Küresel Bir Eğitim Seferberliği: Hac

Diyanet Aylık Dergi, Kasım sayısında “Hac” konusunu gündemine taşıdı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, dergi için kaleme aldığı başyazısında “Haccın bir tevhit ve ahlak eğitimi” olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Mehmet Görmez, dergi için kaleme aldığı başyazısında “Haccın bir tevhit ve ahlak eğitimi” olduğunu kaydetti.

Yazısına, Van ve Erciş’te meydana gelen depremin üzüntüsünün yüreklerde hissedildiğini hatırlatarak başlayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, hangi nedenlerle meydana gelirse gelsin, tabii afetlere karşı maddi ve manevi bütün tedbirleri almak gerektiğini kaydetti.

Başkan Görmez, “Hayatın bir imtihan olduğuna inanan, ölümün yokluk ve hiçlik anlamına gelmediğini bilen müminler için depremleri ve her türlü musibeti anlamak ve doğru okumak zor olmasa gerek” dedi.

Deprem sonrası ortaya konan birlik, beraberlik ve yardımlaşma duygularının her türlü takdirin üzerinde olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Van ve Erciş’te meydana gelen depremin ardından doğusuyla-batısıyla, kuzeyiyle-güneyiyle topyekûn bütün milletimizin aynı hüzün ve acıyı hissetmesi, gönül dünyamızın fay hatlarının ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha göstermiştir” dedi.

Hac ibadeti bir semboller haritasıdır

Diyanet İşleri Başkanı Görmez yazısında, hac ibadetinin Allah’a yakınlaşmaya vesile olmasının yanı sıra bir semboller haritası olduğunu ve haccın her aşamasının pek çok sembolü barındırdığını kaydetti.

Haccın bütün ibadetleri bünyesinde topladığını belirten Başkan Görmez, hacı adayının ihramı giyerek bütün dünyevî güç ve imkanlardan soyutlandığını, Arafat’a çıkarak mahşerdeymişçesine sorgulamadan geçtiğini ve daha sonra Allah’ın evine giderek temizlenmiş, arınmış ve şuurlanmış olarak yeniden hayata döndüğünü söyledi.

Haccın, hakikati bilmek, tanımak, anlamak ve kavramak olduğunu kaydeden Başkan Görmez, “Hac, ârif olup, Marifetullah’a ermektir. Dirilişi, Mahşeri, Mahkeme-i Kübra öncesi bekleyişi, ölmeden önce ölmeyi, hesaba çekilmeden önce muhasebe yapmayı bilmektir” dedi.

Haccın dünyadaki bütün Müslümanları bir araya getiren evrensel bir kongre ve müslümanın hayatındaki en anlamlı yolculuk olduğunu kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kurban Bayramının da hem hacılar hem de tüm Müslümanlar için bir diriliş olacağını vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı


Eklenme Tarihi : 15.11.2011

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook