Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Diyanet'e 'Adil Rekabet' Uyarısı

Rekabet Kurumu, hac seyatinde yüzde 60, umrede yüzde 50 pazar payı bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı'nı uyardı.

Uyarıda, Diyanet'in bu pazarda hem hakim paylara sahip hem de diğer şirketleri denetleyici konumda olduğuna dikkat çekildi. Kurul, Diyanet'e, "Hakim durum tespitine yol açabilecek pazar payına sahip olması, hem de faaliyette bulunduğu pazarların düzenleyici ve denetleyici otoritesi olması nedenleriyle hac ve umreye yönelik seyahat hizmetleri pazarında rekabeti bozmama yükümlülüğü altında olduğunu" hatırlattı. Rekabet Kurumu internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Rekabet Kurumu'na, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hac ve umre seyahatlerinde vize alımları konusunda işbirliğine gittiği seyahat acenteleri lehine ayrımcılık yaptığı, ibadet yerlerinin Diyanet'in hac ve umre seyahat hizmetlerine yönelik tanıtımda aktif olarak kullanıldığı ve bu durumun diğer seyahat acenteleri aleyhine sonuçlar doğurduğu iddialarını içeren başvuru yapıldı.

Rekabet Kurulu, dosya konusu bu iddialara yönelik olarak Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verirken, bununla birlikte konuya ilişkin olarak Diyanet'e görüş bildirdi. Kamuoyuna açıklanan Rekabet Kurulu görüşünde, Diyanet'in hac ve umre konusunda hem düzenleyici ve denetleyici fonksiyona, hem de pazarda faaliyet gösteren bir oyuncu olarak yasal birtakım imtiyazlara sahip olduğu hatırlatıldı. Hacca yönelik seyahat hizmetleri pazarının, Suudi Arabistan'ın çeşitli gerekçelerle gelecek hacı adayı sayısına ülke bazında kota uyguladığı bir pazar olduğu belirtilerek, bu nedenle pazarın büyüme potansiyelinin sınırlı olduğu vurgulandı.

Başkanlık görüşünde, "Gerek Suudi Arabistan'ın uyguladığı ülke kotası ve gerekse Bakanlar Kurulu kararının Diyanet İşleri Başkanlığı'na tanıdığı yüzde 60'lık kontenjan nedeniyle, hacca yönelik seyahat hizmetleri pazarında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın avantajlı olduğu suni bir pazar dengesinin sağlandığını belirtmek mümkündür." ifadesine yer verildi. "Hac seyahat hizmetleri pazarında olduğu gibi umre hizmetleri pazarında da, son dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı ağırlığını hissettirmeye başlamış ve pazarın yüzde 50'sini aşkın kısmını kontrol eden önemli bir aktör haline gelmiştir." denilen Rekabet Kurulu görüşünde, yapılan incelemelerde bu durumun, seyahat acenteleri tarafından son dönemde artarak iletilen rekabetçi şikâyet ve kaygıların temelinde yatan unsur olduğunu gösterdiği dile getirildi.

Rekabet Kurulu görüşünde şunlar kaydedildi: "Rekabet hukuku bakımından bu belirleyici etkinin pazarda faaliyet gösteren diğer teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırmamasının önem arz ettiği açıktır. Dolayısıyla, Diyanet'in pazarda hem düzenleyici/denetleyici konumunda olması hem de önemli bir pazar payına sahip teşebbüs olmasının doğurduğu birtakım etkilerin olduğu görülmekte. Rekabet hukuku uygulamaları bakımından, piyasada faaliyet gösteren teşebbüslerin rakibi konumunda olan Diyanet'e piyasayı düzenleme, bir başka deyişle rakiplerini denetleme yetkisi verilmesinin rekabetçi piyasa mantığı ile çeliştiği söylenebilir. Her ne kadar görüşmelerde gerek Diyanet İşleri Başkanlığı gerekse Başkanlığın ilişkili olduğu vakıf yetkilileri tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ilgili pazarlarda faaliyet göstermesinin sektörün sağlıklı işleyişi bakımından elzem olduğuna dikkat çekilse de, etkin bir denetimin istenilen sonuçların alınmasında yeterli olabileceği; bunun yanı sıra rekabetçi perspektiften daha sağlıklı sonuçlar alınmasını teminen pazarda özel teşebbüslerin faaliyetlerinin zorlaştırılması sonucunu doğuran pazar yapısının iyileştirilmesi gerektiği değerlendirilmektedir."

ANKARA AA


Eklenme Tarihi : 27.12.2011

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook