Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Hac Kuraları Çekildi!

Hac ibadetini yerine getirmek isteyen yaklaşık 1 milyon adayın heyecanla beklediği kuralar çekildi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez''in başlattığı kura çekiminde asıl listeden hacca gidecek 74 bin kişinin yanı sıra yedek kontenjan da belirlendi. Kuralar çekilirken geçmiş yıllardan başvuranlara öncelik tanındı. Uygulanan ''kat sayılı kura sistemi'' ile 2007''de başvuranlar 25, bu yıl müracaat edenler 1 kez kuraya girdi. Böylece eskilerin şansı yenilere göre kat kat arttı.

HAC SONUÇLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Hacca gitmek için başvuranların sayı 963 bine yükseldi. Bu kişilerin 188 bini 2007 yılından beri bekleyenlerden oluştu. 2008 yılından bekleyen 120 bin, 2009''dan bekleyen 130 bin ve geçen yıldan bekleyen 194 bin kişi hacca gitmek için kuraya girdi. Bu yıl ilk kez kayıt yaptıranların sayısı da 329 bin 313 oldu. Toplam müracaatın 518 bini kadınlardan, 445 bini ise erkeklerden oluştu. Yaş ortalaması ise 56. Hacca gitmek isteyenler arasındaki en yaşlı isim, Şanlıurfa''dan 109 yaşındaki Leyla Lahlan. En küçük hacı adayı ise Malatya''dan 1 ay 8 günlük Ayşe Güneş.

Adları kurada çıkan hacı adayları, kesin kayıtları 20 Haziran-1 Temmuz arasında yaptıracak. Dolmayan kontenjanlara kayıtlar da 11-15 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Kura töreni öncesinde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hac ibadetinin, Müslümanlar arasındaki tüm statü ve farkları ortadan kaldıran bir iman şöleni olduğunu vurguladı. Son yıllarda Türkiye''de hac ve umre ibadetine ilginin büyük oranda arttığını anlatan Görmez, son 5 yıldaki başvurunun Cumhuriyet tarihinin tamamına eşit olduğunu belirtti.

''Kat sayılı kura sistemi''ne ilişkin de bilgi veren Görmez, uzun incelemeler sonucunda hakkaniyeti sağlamak için bu uygulamaya geçildiğini söyledi. Görmez, "Kişi bugüne kadar 5 kez müracaat ettiyse ismi 25, ilk kez müracaat ettiyse 1 kez kuraya girecek." dedi.

Bu yıl ilk kez internet ortamında başvuruların alındığını söyleyen Görmez, bu kapsamda 220 bin vatandaşın internet üzerinden başvuruda bulunduğunu belirtti. Gelecek sene telefonla başvuruların alınması için de hazırlıkların devam ettiğini aktardı. Hacca bir kez gitmiş kişilerin ikinci kez başvuruda bulunmamasını isteyen Görmez, "Herkes yaklaşık 1 milyon vatandaşımızın yüreğinde büyük bir hasretle bu imkânı beklediğini düşünsün. Yeniden kutsal topraklara gitme özlemini umre ile yerine getirsin." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, bilgisayar ortamında kura çekimleri yapıldı. Hacı adayları büyük bir dikkatle ekranlardan isimlerini görmeye çalıştı. İsimleri okunanlar, sevinçlerini telefonla aradıkları yakınlarıyla paylaştı.

 Zaman Gazetesi


Eklenme Tarihi : 15.6.2011

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook