Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Tarihi Camilerde İngilizce Hutbe Dönemi

İstanbul Valiliği'ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bazı tarihi camilerde İngilizce hutbe özeti okunması için çalışma yaptıklarını söyledi.

Görmez, özellikle yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği tarihi camilerde de görev yapmak üzere cami rehberi görevlendireceklerini de açıkladı. Görmez, 250 kişilik cami rehberliği kadrosu için yakında sınav açacaklarını sözlerine ekledi. İstanbul Valisi Hüseyin Avnu Mutlu'yu makamında ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, önemli açıklamalarda bulundu. Vali Mutlu tarafından kapıda karşılanan Görmez, Valilik özel defterini imzaladı. Ziyaretiyle ilgili bilgi veren Görmez, Süleymaniye Camisi etrafında devam eden çalışmaları hatırlatarak, Süleymaniye Camisi Külliyesinde yer alan İstanbul Müftüğü binasının durumuyla ilgili Vali Mutlu'dan destek isteyeceğini söyledi. Görmez ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı olarak İstanbul'a bir temsilcilik açmak istediklerini ve bu konuda da Vali Mutlu'dan destek beklediklerini söyledi.

Görmez, Sultanahmet Camii gibi dünyanın dört bir yanından turist ağırlayan tarihi yapılarda yaşanan dini rehber sıkıntısıyla ilgili bir soruya da yanıt verdi. Görmez, bunun çok önemli ihtiyaç olduğunu belirterek,"İstanbul'daki mabetlerimizi günlük yirmi bini aşan turist ziyaret ediyor. Turistlerin merak ettikleri konular, bu binaların mimari özellikleri değil, daha çok dini boyutlarını, mihrabın ne anlama geldiğini, minberin ne anlama geldiğini, mihrabın üzerinde yazılı olan kitabenin Müslümanlar açısından ne ifade ettiğini, neden günde beş vakit namaz kılınıyor, namazda neler okunuyor gibi konularda da turistlerin yoğun sorularıyla karşılaşıyor, oradaki arkadaşlarımız" şeklinde konuştu.

KADRO ALINDI, SINAV AÇILACAK

İstanbul'daki camileri ikiye ayırdıklarını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir turizm boyutu var. Tarih ve kültür boyutu var. Dini boyutu var. Turizm rehberlerimiz özellikle birinci boyutunu hakkıyla yerine getiriyorlar. Ancak bu dini rehberliği de turistler istediği için , bunu da geliştirmek için, Diyanet İşleri Başkanlığı geliştirdiği bir projeyle, 250 cami rehberine ihtiyaç duyduğumuzu ifade ettik."

EN AZ 2 DİL BİLEN 250 REHBER ALINACAK

250 kişilik cami rehberliği kadrosunu aldıklarını yakında ilan verip sınav açacaklarını söyleyen Görmez, " Bu arkadaşlarımızın dini bilginin yanında en az iki yabancı dil bilmesi gerekiyor" dedi. Benzer bir uygulamayı Avrupa'daki camilerde yaptıklarını söyleyen Görmez, " Avrupa'daki camilerimize kiliselerden, okullardan, her gün gruplar geliyor. Arkadaşlarımız bu konuya rehberlik yapmakta zorlandıkları için, Almanya'da cami rehberleri yetiştirildi. Bu cami rehberleri gelen insanların sorularına cevap verdiler" şeklinde konuştu. Görmez rehberlerin, Turizm Bakanlığı eşgüdümünde eğitim alacağını ve camilerde "Cami Rehberliği'' adı altında aynı görev yapacaklarını sözlerine ekledi.

İNGİLİZCE HUTBE ÖZETİ

Sultanahmet Camisi'nde her Cuma namazı binlerce yabancı Müslümanın namaz kıldığını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, " Bizim Sultanahmet'teki hutbelerimizi de en azından İngilizce bir özet vererek, gelen insanların,''hatip bu hafta Türkiye'de ne konuştu'', bilmesi için önemli görüyoruz " diye konuştu. Görmez sözlerini şu şekilde sürdürdü: Yakında bunu da göreceksiniz. Bazı tarihi camilerimizde hutbelerimiz okunduktan sonra, Biz Almanya'da Almanca özet veriyoruz. Avustralya'da ingilizce özet veriyoruz. Burada da aynı şekilde bazı tarihi camilerimizde, gelen Müslüman turistler Cuma namazının kılarken bizden o hizmeti en azından özet halinde alsınlar" diye konuştu.

Radikal Gazetesi


Eklenme Tarihi : 4.1.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook