Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Kâbe'nin Yıllık Temizlik Maliyeti Sadece 85 Kuruş

Her yıl hac ile umre için yaklaşık 10 milyon müslümanın ziyaret ettiği Kabe 24 saat boyunca yüzlerce temizlik görevlisi tarafından sürekli yıkanıyor. Kabe'nin yıllık temizlik maliyeti ise sembolik olarak sadece 1 riyal, yani yaklaşık 85 kuruş.

Umre sezonunun açılışı ile birlikte Kabe'de de ziyaretler yoğunlaştı.

Binlerce müslüman hac sonrası temizlik için yaklaşık 1,5 ay kapatılan Kabe ile olan hasretlerini gidermek için Mekke'ye, Peygamber Efendimizi ziyaret edebilmek için ise Medine'ye akın ediyor.

Allah'ın "Evimi temiz tutun" ayeti ile emrettiği Kabe'nin temizlik işlerinde ağırlıklı olarak Pakistan, Bengladeş veya Hindistanlı müslümanlar çalışıyor.

Yüzlerce temizlik işçisinin 24 saat boyunca vardiyalar halinde çalıştığı Kabe'de temizlik işleri, hem Kabe'de, hem de Medine'de Peygamber Efendimizin mezarının bulunduğu Mescid-i Nebevi'de Bin Ladin Grubu tarafından gerçekleştiriliyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bin Ladin grubu Kabe ve Mescid-i Nebevi'nin temizlik işlerinden yılda sadece sembolik olarak 1 riyal yani 85 kuruş civarında bir ücret alıyor.

Her iki kutsal mekanın temizliği tam anlamı ile profesyonel şekilde yapılırken, en çok üzerinde durulan ise ibadetlerin aksamaması. Kabe'de 24 saat boyunca tavaf devam ederken, diğer yandanda kırmızı şeritlerle çevrelenen bölgeler temizlik makinaları ve temizlik görevlileri tarafından çok hızlı şekilde çalışıyor.

Özellikle Ramazan ve Hac döneminde temizlik işçilerinin sayısı 10 bine kadar yükseliyor. Ve sadece bu sezon için özel temizlik işçileri getiriliyor.

Her saat başı sürekli olarak temizlenen tavaf bölgesinin yanı sıra tüm Kabe'de ve Mescid-i Nebevi'de halılar sürekli olarak süpürülüyor, yıkanıyor.

Binlerce metrekarelik halılar sadece hac döneminde belirli bir süre için kaldırılıyor. Halıların düzenlenmesi ise tamamen bir mimari süzgeçten geçiyor. Çünkü Suudi Arabistan hükümeti tarafından hem Kabe, hem de Mescid-i Nebevi'den 24 saat boyunca uydulardan özel olarak yayın yapan 2 frekans üzerinden dünyada kutsal mekanlar izlenebiliyor. Böylece yayınlarda halıların olduğu kadar namaz kılınma şekillerinde mimari bir güzelliğin ortaya çıkmasına dikkat ediliyor.

Kutsal mekanların temizlik işlerinde çalışan görevlilerin yaklaşık olarak aylık 2 dolar gibi bir para aldıkları da öğrenilirken, esas kazançlarının sadakalarını veya zekatlarını vermek için bu temizlik görevlilerini seçen milyonlarca müslümandan geldiği biliniyor.

Milli Gazete


Eklenme Tarihi : 7.2.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook