Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Futuh'ül Gayb'den İnciler - 3 (İptila)

3. MAKALE

İPTİLA

İnsan, başına bir iş gelirse, önce kendi kendine kurtulmaya çabalar. Muvaffak olamayınca etraftan yardım istemeye koyulur. Padişahlar gider, rütbe sahiplerine yalvarır, zenginlere koşar. Hâl sahiplerine gider; dua ister, himmet ister. Eğer hasta ise doktora gider, şifa arar. Bununla da kurtulamayacağını anlayınca Allah’a döner.

Eğer kendi işini yapabilseydi halka dönmeyecekti. İşini halkta bitirebilseydi Hakk’a dönmezdi. Burada da arzusu biraz geç kalmaya başlar, fakat gidecek bir yeri kalmamıştır. Durur, yalvarmaya başlar. Dua eder, sena eder, ihtiyaçlarını tek tek sayar, yalvarır. Bunları yaparken bir yandan reddolunmaktan korkar, bir yandan da isteğinin yerine geleceğini ümit ederek sevinir.

Sonra bu halden de usanır, yaptığı dua ve niyazın işe yaramadığını zanneder. Bu sefer de dua dahil her şeyi bırakır. Saf, temiz bir halde beklemeye başlar. Bu kez kader-i ilahi (Allah’ın emri) ne ise o zuhura gelir. Olacak olur. Her şey de Allah’ın kudretini, kuvvetini sezer. Hareket, sükûn…her ne varsa O’ndan olduğunu anlar. Hayır, şer, iyilik, kötülük, vermek, almak, genişlik, darlık, ölmek, dirilmek, izzet, zillet..bunların hepsinin Hakk’tan geldiğini mana gözüyle görür.

Bu halleri görü ve bu halinde süt anasının elindeki çocuk gibi olur. Yıkayıcı elindeki meyyite benzer, kendinden bihaber… Onlar istediğini yapar. Velhasıl, bir top gibi olur, gayrı ihtiyari sağa sola yuvarlanır. Bukalemun gibi renkten renge girer. Ne kendisi için ne de başkası için hiçbir hareket yapamaz. Hakk’ın işinden başka bir şey görmez. Gözü O’nu görür, kulağı O’ndan işitir. Başka bir şey görse veya işitse O’nun için görür ve O’nun için işitir. O’nun niyetiyle beslenir ve O’na yakın olmakla ferahlar. Bu halle güzelleşir, bununla hoş olur, sakinleşir.

Her halde Hakk’la mutmain olur. O’nun sözüyle ünsiyet peyda eder. O’ndan başka her şeyden çekinir ve hoşlanmaz. Daima O’nun zikrine koşar ve öylece kalmak ister. Bu halde kendinde yükseklik duyar. Kuvvetini Hakk’tan alır. O’na tevekkül eder. Yolunu O’nun marifet nuru ile bulur. O’nunla giyinir, O’nunla kuşanır. Böylece Hakk’ın çeşitli ilimlerini öğrenir. O’nun kudretiyle şereflenir. O’ndan işitir. Dua eder, hamd eder. Öylece kalır. 

Makale - 1: Vazife

Makale - 1: Hayrı Tavsiye


Eklenme Tarihi : 11.4.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook