Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Haberler

Suudi Arabistan'ın Saklı Tarihi: Medain-i Salih

Son yıllarda turizme ve tarihi eserlere daha da fazla önem vermeye başlayan Suudi Arabistan’da, Medain Salih (Hz. Salihin şehirleri), yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Suudi Arabistan’ın kuzeyinde Medine ile Tebük şehirleri arasında bulunan ve Hz. Salih döneminden kalan kalıntılar şimdi ülkenin önemli turizm merkezlerinden biri. Ancak Medain Salih’i gezmek için Suudi Arabistan Yüksek Turizm Konseyi’nden izin almak gerekiyor.

UNESCO’nun dünya mirası listesindeki kalıntılar; ibadet, yaşam ve tarım alanlarının yanı sıra mezarlıklardan oluşuyor. Medine’nin 380 kilometre kuzeyindeki kalıntılarda en çok dikkat çeken bölüm mezarlar. Burada kayalara oyulan 94 mezarın yanı sıra 35 adet basit mezar odası ve binden fazla mezar bulunuyor. Bu mezarların, M.Ö 1. yüzyıl ile M.S. 2. yüzyılda oyulduğu tahmin ediliyor. Üzerlerinde değişik hayvan figürlerinin yer aldığı mezarların özellikleri ise, içinde yatan kişinin toplumsal konumu ve servetine göre değişiyor.

Medain Salih’te rehberlik yapan Abdülaziz Abdüldaim buranın Semud kavminin toprakları olduğunu belirtti. Hz. Salih’in Semud Kavmini imana davet ettiğini ancak Semudluların bunu reddettiğini söyleyen Abdüldaim, Kur’an’da geçen kıssaya atıf yaparak, “Semud kavmi, mucize olarak indirilen deveyi öldürdüler ve üzerlerine burada (Sayha) azap indi.” dedi. Bölgedeki kayalara oyulmuş evlerin ise Semud halkı helak olduktan sonra o dönemlerde Ürdün’de bulunan Nebatlılar tarafından kullanıldığını ifade etti.

Medain Salih, merkezi Ürdün’ün Petra şehrinde bulunan Nebt uygarlığının devamını teşkil ediyor. Burada Nebati eserleri yanında bir Türk kalesi ile Hicaz Demiryolu istasyonu da yer alıyor.

Kaynak: www.etkihaber.com


Eklenme Tarihi : 4.5.2012

tüm haberler >

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook