Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
 
Takyettin Karakaya
Cennetlerde Yaşamak
< geri

Modern zamanlar, tüm bireyleri kısır bir yaşam döngüsünün içine hapsetmiş durumda. Bu mahpusluğun mümkün olduğunca uzun süreli olması içinde elindeki bütün imkanları kullanıyor. Başını kaldıran ve içinde bulunduğu çıkmazın farkına varmaya çalışan herkes, çeşitliliği belki de tüm zamanlardan daha fazla aletlerle tekrar parmaklıkların arkasına çekilmeye çalışılmakta. Giysilerimiz, ev eşyalarımız, yiyeceklerimiz, eğlence mekanlarımız vs. hepsi, bizlerin bir nebze de olsa durup düşünmesini engelliyor ve doğal yollardan bizlere nefes aldırmadan bizleri yapay çevresine mahkum ediyor.

Peki bu kadar zor şartlar altında kendimizi hatırlamamıza yardım edecek hiçbir şey yok mu? Tabi ki var ve insanın var olmasıyla var olan bu hatırlatıcılar insanoğlu var oldukça da var olmaya devam edecektir. Bu hatırlatıcı hepimizin gayet iyi bildiği bir şey: Din, dolayısıyla İslam.

Kullarının zafiyetlerini çok iyi bilen Allah, onları bu zafiyetleriyle, zayıflıklarıyla baş başa bırakmamış. Rahmeti sonsuz Allah lütfü gereği biz insanları, her çağda, adı İslam olan mesajıyla uyarmış, gafletlere düştüğümüz zamanlarda çıkmamızı sağlayacak çözümler sunmuş ve bizleri nefislerimizle baş başa bırakmamıştır. İslam’ın getirdiği her emir ve yasakladığı her fiil insanların bataklıklara dalmasına, çukurlara düşmesine, kendini unutup mutsuzluklara saplanmasına engel olacak Rahmani buyruklardır.

Bu emirlerden hac, insanın kendinin ve dolayısıyla Rabbinin farkına varmasında o kadar etkileyici ve anlamlı bir vazife icra eder ki, hac ibadeti süresince simgesel görünen her davranışın kalpler üzerindeki tesirine insanın kendisini kapatması veya dışında kalması nerdeyse imkansızdır.

Her ibadet içerdiği manalar itibariyle çok önemli görevler üstlenir. Namazın, orucun, zekatın, zikir ve tesbihin insanların Allahın istediği şekilde kamil olmalarında ne büyük etkileri olduğunu, bunları çok kısa bir süre de olsa icra eden herkes bilir. Ancak haccın kalplerimize tesiri ve bizleri Allah’a yaklaştırma yönündeki etkileyiciliği, içerisinde çok değişik ibadetleri barındırdığından olsa gerek, bir çok ibadetin bileşkesi mesabesindedir. Haccın insanı yeryüzünden koparıp alemler, mekanlar ve zamanlar üstü hallere sokması, cennetlerde geziyormuş gibi kalplerimize verdiği rahtlık ve selamet ve her insanda muazzam duygular yaşatması ve bu hissiyatları hac eden nerdeyse herkesin yaşaması sırf bu ibadetin şükrünü bile hiçbir şekilde hakkıyla yapamayacağımızın açık göstergeleredir.

Hac, gerçekten hakkında kelimelerin kifayetsiz kalacağı bir konu. En iyi edebiyatçılar, en usta şairler bile bu konuda kendilerini yetersiz hissedeceklerdir. Ne kadar anlatsanız, ne kadar yazsanız içinizde yaşadıklarınızı hakkıyla dışarı çıkarmanız mümkün değil. Hac vesilesiyle yaşadığımız o zevkleri, diğer insanlarda bilsinler amacımız olmasaydı, çok da anlatma meşakkatine girme niyetinde olmazdık. Ama kim kardeşinin de bu güzellikleri yaşamasını istemez ki.

Bu sitede, bu köşede çok şey anlatacağız, çok dil dökeceğiz Allah izin verirse. Sırf dünyada iken herkesin cenneti yaşamasına vesile olalım diye. Allah’ın bizleri hangi fiillerimizden dolayı affedeceği meçhul, bu yüzden dünyada iken her fırsatı değerlendirmek niyetindeyiz.

Allah kalplerimize iman ve ibadet sevgisini koysun ve bizlere salihler gibi yaşamayı nasip etsin.takyettin.karakaya@genchacilar.org

8.9.2011

Bu yazı 3916 kez okunmuştur.


Yazarın Diğer Yazıları

Paylaş
2019 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook