Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Genç Hacılar

Biz Kimiz

Hac, hayatımızda yeni bir sayfa açmak için bize sunulan çok önemli bir fırsat. Eski günlerimizin üzerine çizgi çekmek, bir daha işlememek üzere günahlardan uzaklaşmak, yeni, İslami bir hayata başlamak için hac bize muazzam bir imkân sunar. Yaptığımız günahların bağışlanacağı ümidiyle taptaze sapasağlam bir tövbe ile en kutsal mekânlarda ve en kutsal zamanlarda Allah’a el açıp yalvararak ondan eman dileyerek, her bakımdan arınma yolunda ilk adımı atarız. Hem bizim hem yaşadığımız toplum için büyük bir adım potansiyelini taşıyan bu harekete hak ettiği anlamı yüklemek ancak ömür boyu sürecek bir sabır ve sebat ile mümkün olabilecektir.

Aslında üzerine ciltler dolusu yazılar yazılacak derecede derin manalar ifade eden hac ibadetine ülkemizde gerekli önemin henüz verilmediğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Son zamanlarda kemiyet noktasında hac başvurularının artması bunun böyle olmadığı anlamına gelmemektedir. Çok büyük bir öneme haiz hac vazifesini sadece yaşa ve paraya bağlamak ülkemizdeki en temel yanışlardan biridir maalesef.

Gelişen imkânlara rağmen hala meşakkatli olan bu ibadeti hakkıyla yerine getirebilmek için genç yaşta olmak çok büyük önem arz etmektedir. Ancak birçok İslam ülkesinde insanlar genç yaşta hacca gitme bilincine erişmiş olmasına rağmen hala ülkemizde bu anlamda bir bilinç henüz yerleşmemiştir. En yaşlı hacı profiline sahip ülkelerden birisi olarak bu sorunu aşmak için ülke çapında bir bilinçlendirme seferberliğinin başlatılması şarttır.

Bu amaca matuf olarak bizlerde bir sivil inisiyatifi başlatmış bulunuyoruz. 40 yaşın altında hacca gitmiş kişilerin buluştuğu bu platformun en önemli amacı ülkemizde insanların genç yaşta hacca gitmelerine vesile olabilecek bir bilinçlendirme harekâtını hayata geçirmektir.

Ülke çapında çeşitli bilgilendirme faaliyetleri ile genç yaşta hacca gitmeyi teşvik etmenin yanında internet sitemizle de insanların hac hususunda her türlü bilgiye en derli toplu şekilde ulaşmasını hedeflemekteyiz. Hasılı kelam bu platform insanların genç yaşta hacca gitmeleri yolunda her türlü çabayı gösterecektir. Bu vesileyle her türlü fikre, görüşe, eleştiriye ve işbirliğine açıktır.

Daha çok sayıda genç insanın hacca gitmeye arzulu olduğunu görmemiz bizim için en önemli mutluluk sebebi olacaktır. Bizler sırf Allah’ın rızasına ulaşmak amacıyla böyle bir oluşumu hayata geçirdik. Allah niyetlerimiz halis ayaklarımızı Kendi yolunda sabit kılsın.

Genç Hacılar Platformu
Bu yazı 4505 kez okunmuştur.

Paylaş


2019 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook