Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Hac İlmihali

Haccın Yapılışı

Hacda Kadınlar

İlgili bölümlerde anlatılmış olmakla birlikte önemine binaen hacda kadınlar ile ilgili hususların burada özetlenmesi yararlı görülmüştür.

Hac ve umre ibadetinde kadınlar ile erkekler arasında biri yükümlülük diğeri uygulama olmak üzere iki konuda farklılık vardır.

A) Yükümlülük Bakımdan Farklar

Erkeklerden farklı olarak kadınlara haccın farz, umrenin sünnet veya Şafii ve Hanbelî mezheplerine göre farz olabilmesi için şu iki şartın da bulunması gerekir.

♦ Can, mal ve namus güvenliğinin sağlanmış olması.

♦ Eşi ölmüş veya boşanmış kadınların iddet süresini doldurmuş olmaları.

B) Uygulamadaki Farklar

Haccın uygulamasında erkekler ile kadınlar arasında bazı farklar vardır. Bu farkları şöyle sıralayabiliriz.

♦ İhram Yasaklarındaki Farklar.

Kadınlar ihramlı iken mutat giysilerini ve ayakkabılarını giymeye devam ederler, başlarını örterler, ancak yüzlerini açık tutarlar.

♦ Telbiye, tekbir, tehlil ve salâvat-ı şerife getirirken ve dua yaparken seslerini yükseltmezler.

♦ Tavafta ıztıba’ ve remel, sa’yde ise hervele yapmazlar.

♦ İhramdan çıkmak için saçlarını tıraş etmezler, sadece saçlarının uçlarından bir parmak ucu kadar keserler.

♦ Adet ve loğusa halindeki kadınlar, tavafın dışında, haccın bütün menasikini yapabilirler. Bu hallerinde iken farz olan ziyaret tavafını bayramın ilk üç gününden sonra yapmaları veya veda tavafını terk etmeleri sebebiyle her hangi bir ceza gerekmez.

♦ İfrad haccı için ihrama girdikten sonra adet gören kadınlar, kudüm tavafı yapmazlar. Temizlenmeden Arafat’a çıkmak durumunda kalırlarsa Arafat’a çıkarlar, Müzdelife vakfesini ve şeytan taşlama görevini yaparlar, Ziyaret tavafını temizlendikten sonra yaparlar.

♦ Temettu’ haccı için ihrama girdikten sonra adet gören kadınlar, Arafat’a çıkmadan önce temizlenmezlerse umre ihramını iptal ederler ve Arafat’a çıkarken hac için ihrama girerler. Bu şekilde hareket eden kadınlar ifrad haccı yapmış olurlar; şükür kur- banı kesmeleri gerekmez.

Hacdan sonra iptal ettikleri umreyi kaza ederler ve bu sebeple ceza kurbanı keserler.

Şafii, Maliki ve Hanbelî mezheplerine göre hac için ihrama girmekle umre ihramı bozulmaz. Bu şekilde hareket eden kadınlar, umre ihramını hac ihramı ile birleştirmiş sayıldıklarından kıran haccı yapmış olurlar ve kıran hedyi kesmeleri gerekir.

♦ Kıran haccı için ihrama girdikten sonra adet gören kadınlar, umre yapmadan önce Arafat’a çıkmak durumunda kalırlarsa, umre niyetleri bozulmuş sayıldığından ifrad haccı yapmış olurlar. Bu durumdaki kadınların şükür kurbanı kesmesi gerekmez. Fakat hacdan sonra bozulan umreyi kaza ederler ve bozdukları için bir ceza kurbanı keserler.

Şafii, Maliki ve Hanbelî mezheplerine göre, umre tavafını yapmadan Arafat’a çıkmakla umre bozulmuş sayılmaz. Yaptıkları hac yine kıran haccı olur ve hedy kurbanı kesmeleri gerekir.Bu yazı 3604 kez okunmuştur.

Paylaş
2019 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook