Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler

Ziyaret Öncesi

Yolculuk Öncesi

♦ Kutsal mekanlara ulaşmadan önce zihni olarak hazırlık yapılmalıdır. Bu hazırlık için yoğun bir okuma sürecine girilmelidir. Bu sürece Mustafa İslamoğlu'nun Hacı Adaylarına 10 Tavsiye yazısı ile başlanılabilir.

♦ Haccın anlamı ve hikmeti ile ilgili kitaplar okunmalıdır. Bu aşamada Ali Şeriati'nin Hacc, Mustafa İslamoğlu'nun Hac Risalesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları'ndan çıkan Prof. Dr. Bünyamin Erul ve Dr. Ekrem Keleş'in yazdıkları Haccı Anlamak – Haccın Hikmetleri ve Yapılışı kitapları okunabilir. Piyasada bu kategoride bol miktarda yayın bulmak mümkündür.

♦ Hac ibadetinin yapılışı (menasik) hakkında araştırma yapılmalı, eserler okunmalı, hocalardan ve yetkili kişilerden istifade edilmelidir. Kabul olmuş bir hac yapabilmek için İslam fıkhında bahsedilmiş emir ve nehiyler hakkında mutlaka bilgi sahibi olunmalıdır. Hac ibadetleri sırasında Din Görevlileri her türlü fıkhı bilgi noktasında hacı adaylarımıza destek olmakla birlikte bu konuda bir ön hazırlık yapmak, ibadetleri daha kolay ve rahat yapabilmek için büyük önem arzetmektedir.

♦ Gerek Mekke'de gerek Medine'de çok önemli kutsal ziyaret mekanı bulunmaktadır. Rehberler öncülüğünde bunlara ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Ancak bu yerler hakkında da önceden bilgi sahibi olmak, ziyaretimizin daha verimli geçmesine sebep olacaktır. 

♦ Gitmeden önce mutlaka Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam'ın hayatının anlatan bir Siyer kitabı okunmalıdır. Bu okuma sonrası Efendimiz aleyhisselatu vesselam'ın hayatını geçirdiği mekanlara yapacağımız ziyaretler, Efendimiz aleyhisselatu vesselam'ın  hayatını, mücadelesini, sıkıntılarını, zaferlerini, sevinçlerini daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Bu bağlamda web sayfamızda Peygamberimiz linkinden Salih Suruç'un, Kainatın Efendisi kitabının tamamına ulaşabilirsiniz.

♦ Hac İlmihali, Hac Duaları, Ziyaret Mekanları, Hac İle İlgili Sorular, Hac Terimleri gibi bir çok konuda güvenilir kaynaklar kullanılarak hazırlanmış web sitemiz ziyaret öncesi bilgilenmeniz hususunda hacı adaylarımıza çok zengin bir istifade alanı sunmaktadır. Kıscası sitemizde Hac  konusuyla alakalı her türlü veri ve bilgiye en rahat ve kolay şekilde ulaşmak mümkündür. Ziyaret öncesi herekesin siteyi titizlikle incelemesini tavsiye ederiz

♦ Kutsal mekanlara gitmede önce fiziki olarak da hazırlık yapılmalıdır. Hac özellikle bedenen yapılan meşakkatli bir ibadettir. Gerek tavaf, sa'y gerekse Arafat, Müzdelife ve Şeytan Taşlama süreçleri çok kalabalık olması hasebiyle fiziken yorgun ve bitkin düşmelere sebebiyet vermektedir. Bu yüzden fiziki bir işte çalışmayan özellikle masa başı işi olan kişilerin hac öncesi mutlaka egzersizlere başlaması, hac ibadetlerini rahat bir şekilde geçirebilmeleri için önemlidir. Ziyaret öncesi son birkaç aylık süreçte hergün en az 2-3 km. yürümek, kültür fizik hareketleri yapmak fiziken çok önemli sorunlarla karşılaşmanızı önleyecektir.

♦ Eğer etrafınızda bir önceki yıl hacca gitmiş birileri varsa bu kişilerin tavsiye ve önerilerinden istifade etmeniz sizlere ziyaret öncesi büyük yararlar sağlayabilir. Böyle bir görüşme, Mekke ve Medine'deki gerek mevsimsel gerekse de fiziksel şartların yıldan yıla değişmelere uğraması nedeniyle buralar hakkında en güncel bilgileri almanızı sağlayacaktır.

♦ Yanınızda çok fazla eşya götürmeyiniz. Nihayetinde oralara gidişin tek amacı ibadet. Giyim kuşam gibi ayrıntılara takılıp işin özü kaçırılabilir. Buralar çok sıcak olduğu için geniş, rahat ve açık renkli elbiseler seçilmelidir. Bol miktarda iç çamaşırı götürmekte fayda var. Ayrıca ayağa oturan rahat bir terlik, uzun süreli ayakta durulacağı için dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Orta boyda bir valize sığacak kadar elbise götürmek kâfidir. Kayıt yapıldığı zaman müftülüklerce orta boy valiz, kol çantası ve elbiselik kumaş verilmektedir.

♦ Erkekler Hac ve yapacakları umre sonrasında saçlarını tıraş etmek zorunda kalacakları için yanlarında küçük bir tıraş makinesi götürülebilirler.

♦ Yine Müftülüklerce verilen ilmihal, dua ve ziyaret mekânlarını tanıtıcı kitapları yanınızda götürmek, bir sorunla karşılaşıldığında ilk elden bu kitaplara bakılarak çözme imkanı sağlayacağından dolayı önemlidir. Kafile görevlilerinin çok yoğun olduğu, sorulara cevap verilemeyeceği anlar olacaktır. Bu zamanlarda bu kitaplardan istifade edilebilir.

♦ Gitmeden önce en az 4-5 sefer ihram giyme alıştırması yapılmalıdır. İki bezden oluşan ihramı ilk başta vucuda oturtmak zor olacağı için, bu tür alıştırmalar ihramın daha kolay kullanılmasını sağlayacaktır.

Havaalanında

♦ Herkes valizine adını, soyadını ve adresini yazdığı bir etiket yapıştırmalıdır. Kendisine ait eşyasını otobüse vermeli ve inerken de otobüsten almayı unutmamalıdır.

♦ Müftülüklerce bütün hacılara benzer renkte valizler verileceği için, valizin sahibi tarafından kolayca fark edilmesini sağlayacak bir eşyanın valize iliştirilmesi, bağlanması, valizlerin toplanması, alınması durumlarında, bulunma, fark edilme noktasında hacı adaylarına büyük kolaylık sağlayacaktır.

♦ Türkiye’den, Cidde üzeri Mekke’ye gidecek hacı adayları Türkiye'deki havaalanında ihramlarını giyeceklerdir. Havaalanlarında bunun için mekanlar tahsis edilmektedir. Medine’ye gidecek olanlar, ihram giymeyeceklerdir.

♦ Havaalanları hac mevsimlerinde çok kalabalık olduğu için, kafile görevlileriyle irtibatı koparmamaya ve bu görevlerin direktiflerine uymaya özellikle dikkat edilmelidir.
Bu yazı 5869 kez okunmuştur.

Paylaş
2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook