Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Ziyaret Mekanları

Mekke

Ebûkubeys

Kâbe’nin yaklaşık 100 m. doğusunda bulunan 420 m. yükseklikteki bu dağa Ebûkubeys adının verilmesiyle ilgili olarak çeşitli rivayetler nakledilir. Hz. Âdem’in ilk ateş parçasını (kabes) bu dağdan aldığı veya Hacerülesved buradan alındığı için dağa bu adın verildiği söyleniyorsa da İyad veya Mezhic kabilesinden Ebu Kubeys adlı birinin burada bir bina yapma teşebbüsünde bulunması sebebiyle böyle anıldığına dair rivayet daha doğru kabul edilmektedir.

Nuh Tufanından Hz. İbrahim’in Kâbe’yi inşa ettiği tarihe kadar geçen süre içinde Hacerülesved'i saklayıp koruduğu için bu dağa Cahiliye döneminde "el-Emin" denildiği de bilinmektedir. Rivayete göre Hz. İbrahim Allah'ın, "İnsanlar arasında haccı ilan et"1 emri üzerine bu dağa çıkıp insanları hacca davet etmiştir. Ebûkubeys dağı İslamiyet öncesinde halkın mukaddes saydığı yerlerdendi. Mekke'nin abid ve zahidleri buraya çıkarak itikâfa çekilirlerdi. Resul-i Ekrem aleyhisselatu vesselam Taif’ten üzgün bir şekilde Mekke'ye dönerken kendisine gelen melek Ebûkubeys ile Kuaykıân dağlarını göstererek, "Eğer bu iki dağı Mekkelilerin üzerinde birleştirmemi istersen yapayım" deyince Resûlullah aleyhisselatu vesselam, "Hayır, ben Allah'ın bu müşriklerin soyundan yalnız O'na kulluk eden ve kendisine hiçbir şeyi ortak koşmayan kimseler çıkarmasını isterim" buyurmuştur.2

İslam’ın Mekke'de yayılmasında önemli bir yeri olan Darülerkam ile sa'y için başlangıç noktası olan Safa tepesi bu dağın eteğinde yer almaktadır. Kamer suresinde zikredilen inşikakü’l-kamer mucizesi de bir rivayete göre bu dağın üzerinde gerçekleşmiş ve bunun hatırasına Mescid-i inşikaku'l-kamer adı verilen bir mescid yapılmıştır. Mescid-i Haram'ın en son genişletilmesi esnasında bu mescid ortadan kaldırılmıştır.

Ebûkubeys dağının üzerinde 1980'li yıllara kadar varlığını sürdüren, Hz. İbrahim'in haccı buradan ilan etmesinin ve Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın namaz kılmasının hatırası için yaptırılan İbrahim Mescidi vardı. Bu mescidi Mekkeliler Bilal-ı Habeşi Mescidi adıyla da anarlardı. Daha sonra Ebûkubeys'in tamamı istimlâk edilerek üstüne saraylar, altına da Harem-i Şerif’i Aziziye ve Mina'ya bağlayan tüneller inşa edildi.

Dipnotlar

1. Hac, 22/27
2. Buhari, "Bed'ü’l-halk", 7, Müslim, "Cihad", 111
Bu yazı 2333 kez okunmuştur.

Paylaş

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook