Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Ziyaret Mekanları

Mekke

Huneyn

Huneyn, su kaynaklarından mahrum çöllerden oluşan bir vadi olup şöhretini Kur'an-ı Kerim'de adından bahsedilen iki gazveden birisi (diğeri Bedir) olmasından almıştır. Hevazin Gazvesi adı da verilen bu savaşın meydana geldiği alan bugün Mekke'ye 60 km. uzaklıkta ve Seylülkebir ile Sadr adlı iki vadiyi birleştiren 5 km. uzunluğunda bir vadidir.

Mekke ile Necid arasında ve güneyde Yemen'e kadar uzanan bölgede yayılmış olan Hevazinliler Mekke fethi Öncesinde Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın büyük bir ordu ile Medine'den ayrıldığını haber alınca bu hareketin kendilerine karşı olabileceğini düşünerek savaş hazırlıklarına başlamışlardı. Mekke'nin fethinden sonra Resûlullah aleyhisselatu vesselam'ın  Taif yolu üzerindeki Nahle'de bulunan Uzza putunu yıktırması üzerine kendi putları Lat’ın da tahrip edileceğinden korkan ve bütün mal varlığıyla birlikte Evtas'ta toplanan Hevazin kabilesinin önemli bir kolu olan Sakifliler de onlara katıldılar.

Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam Mekke'nin fethinden 17 gün sonra 12,000 kişilik bir orduyla yola çıktı. Huneyn vadisinde pusu kuran Hevazinliler'in Evtas'a yönelen Müslümanların Halid b. Velid kumandasındaki öncü birliğini oka tutmasıyla savaş başladı. Havanın henüz aydınlanmaması sebebiyle düşmanın yerini tespit etmenin zorluğu yanında ürken hayvanların yol açtığı karışıklık ve panik, öncü birliğin dağılmasına, merkezdeki birliklerin de düzensiz bir şekilde geri çekilmesine sebep oldu. Resûlullah aleyhisselatu vesselam'ın etrafında çok az sayıda asker kaldı. Dağılan İslam ordusu Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın uyarısı ile kısa zamanda toparlanarak çetin bir savaşırı ardından Hevazinliler'i hezimete uğrattı.

Kuran-ı Kerim'de başlangıçtaki bozgunun sebebi olarak bazı Müslümanların sayı bakımından kendilerini üstün görüp ve böbürlenmeleri gösterilmiş, fakat acı tecrübeden sonra Allah'ın manevi desteğiyle zaferin kazanıldığı ifade edilmiştir (Tevbe, 9/25-26).

Huneyn Gazvesi öncesi ve sonrasında Hevazin kabilesinin çekildiği Karnülmenazil ve Karnüssa'lebe'ye sınır olan, kuyular ile evlerin bulunduğu Evtas vadisi Mekke-Taif otobanının 80. kilometresinde yer almaktadır.

Huneyn Gazvesi'nde hezimete uğrayan Hevazinli müşriklerin Evtas ve Taife çekilerek yeniden savaş hazırlıkları yaptıklarını haber alan Resul-i Ekrem aleyhisselatu vesselam, Ebu Amir el-Eş'ari kumandasında bir birliği Evtas'a gönderdi; kendisi de Taife hareket etti. Evtas'ta müşriklerle karşı karşıya gelerek kahramanca savaşan Ebu Amir yaralanıp şehid olacağını anlayınca kumandayı yeğeni Ebu Musa el-Eş'ari'ye bıraktı. Ebu Musa ve beraberindekiler Hevazinliler'e üstünlük sağlayarak Medine'ye döndü ve her iki kumandan Resul-i Ekrem aleyhisselatu vesselam'ın duasına mazhar oldu.
Bu yazı 1953 kez okunmuştur.

Paylaş

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook