Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Ziyaret Mekanları

Mekke

Ci'râne

Mekke ile Taif arasında, Mekke'ye 29 km. uzaklıktaki Ci'rane, Harem sınırları içerisinde bulunan kimselerin ihrama girdikleri yerlerden birisidir. Ci’rane'nin önemi Huneyn Gazvesi'nde elde edilen ganimetlerin bekletilmesi ve Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın umre için burada ihrama girmesinden dolayıdır.

Huneyn Gazvesi'nden sonra ganimetler Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın talimatıyla Ci’rane'ye getirildi. Taif’i kuşatan Resûlullah aleyhisselatu vesselam da bir süre sonra kuşatmayı kaldırarak Ci'rane'ye geldi. Hevazinliler'in Müslüman olmaları halinde kendilerine iade etmeyi düşündüğü 6000 kadar esirle bol miktardaki ganimeti askerlere dağıtmadan bir süre bekledi. Ancak Hevazin heyetinin gecikmesi ve bazı yeni Müslüman olmuş bedevilerin ısrarlı talepleri üzerine ganimetler taksim edildi. Daha sonra Hevazin'den gelen heyet Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'a Müslüman olduklarını söyleyerek esirleri ve mallarını istediler. Buna razı olmayan bazı kimselerin de ikna edilmesiyle esir ve ganimetler geri verildi.

Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam Ci'rane'de iken kabilesiyle birlikte buraya getirilen süt kardeşi Şeyma ile görüşmüştü. ResûI-i Ekrem aleyhisselatu vesselam ablasına çok iyi davranmış ve kalmasını istemişti. O da kavminin yanına gitmek isteyince, kendisine hediyeler vererek onu akrabalarının yanına gönderdi.

Ganimetlerin taksiminden sonra ResûI-i Ekrem aleyhisselatu vesselam Ci'rane'de ihrama girerek Mekke'ye gidip umre yaptı (10 Mart 630). Bu sebeple bazı alimler umre için Ci'rane'ye gidip buradaki mescidden ihrama girmeye önem atfederler. Eyüp Sabri Paşa Ci'rane'de Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam tarafından ortaya çıkarılan, suyu hafif ve leziz olan bir kuyunun bulunduğunu kaydeder.
Bu yazı 1959 kez okunmuştur.

Paylaş

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook