Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Ziyaret Mekanları

Mekke

Hz. Âmine'nin Kabri

Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın annesi Âmine Kureyş kabilesinin Beni Zühre koluna mensup Vehb b. Abdümenafın kızıdır. Asaleti ve yakışıklılığı sebebiyle birçok hanımdan evlenme teklifi alan Abdullah, bunlara iltifat etmeyerek Âmine ile evlenmiştir. Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın  ana rahmine intikal etmesiyle Abdullah'ın alnındaki "Nûr-i Muhammedi" veya "Nûr-i Nübüvvet" adı verilen nur da ona intikal etmiştir.

Hz. Peygamber  aleyhisselatu vesselam  doğduktan sonra annesi onu diğer Mekkeli aileler gibi, çölün sağlıklı havasında yetişerek fasih Arapça öğrenmesi için sütanneye verdi. Hz. Muhammed  aleyhisselatu vesselam   sütannesi Halime'nin yanında dört veya beş yaşına kadar kaldı. Altı yaşına gelen oğlunu cariyesi Ümmü Eymen'le birlikte yanına alan Âmine, akrabalarını ve kocası Abdullah'ın kabrini ziyaret etmek amacıyla Yesrib'e (Medine) gitti. Burada bir ay kadar kaldıktan sonra dönüşte Medine'ye yaklaşık i 90 km. mesafede bulunan Ebva'da hastalanıp vefat etti ve buraya defnedildi. Ümmü Eymen, Hz. Muhammed  aleyhisselatu vesselam'ı Mekke'ye götürüp dedesi Abdülmuttalib'e teslim etti.

Bedir'den sonra Sukya ile Cuhfe arasında, bugün Rabiğ kasabasına bağlı bir köy olan Ebva'ya birkaç kilometre mesafede Ümmünnebi denilen mevkide bölge halkı tarafından Hz. Amine'ye nispet edilen bir kabir mevcut olup etrafı basit şekilde taş yığınıyla çevrilmiştir. Kabrin üzerinde daha önce varlığı bilinen yapı ise yakın bir dönemde yıktırılmıştır.

Hicretin 6. yılında (628) Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam Hudeybiye'ye giderken Ebva'ya uğradı ve ziyaret etmek için annesinin kabrine gitti, kabri düzeltti ve ağladı. O'nun ağladığını gören sahabiler de ağladılar Kendisine niçin ağladığı sorulunca, "Annemin şefkat ve merhameti gözümün önüne geldi de onun için ağladım" (Müslim, "Cena'iz", 105-106; İbn Sa'd, I. 94) cevabını verdi.
Bu yazı 2214 kez okunmuştur.

Paylaş

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook