Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Ziyaret Mekanları

Mekke

Panayırlar

İslamiyet'in doğuşu sırasında hac ve umre gibi adetler devam ettirilmekte, putperest gelenekleriyle iç içe girmiş olan hac törenleri panayırlarla bağlantılı olarak sürdürülmekteydi. Haram aylarda kurulan panayırlar ile hac arasında kurulan paralellik buralarda yapılan diğer faaliyetlerin de hac mevsimi içerisinde yapılmasını sağlıyordu. Panayırlara özellikle ticari faaliyetler için rağbet eden insanlar, işleri bittikten sonra Mekke'yi ziyaret edip hac menasikini tamamlamış olarak memleketlerine dönüyorlardı.

Müşrikler, haccı her yıl bahar mevsimine denk düşürmek için iki veya üç yılda bir tekrarlanan nesi ile ayların yerlerini değiştirdiklerinden törenler, asıl zamanı olan zilhicce yerine başka aylarda yapılır ancak hac yirmi dört yılda bir gerçek anlamda zilhicce ye rastlardı. Hacı adayları, hac mevsiminin başladığı ayın ilk günü ihramlı olarak Ukaz panayırına gelirlerdi. Burada yirmi gece kaldıktan ve alışveriş yaptıktan sonra Mecenne panayırına, on gece de burada kaldıktan sonra Zülmecaz panayırına giderlerdi. Zülmecaz’da sekiz gece kaldıktan sonra buradan ayrılarak arefe günü Arafat'a çıkarlardı.

Resûl-i Ekrem aleyhisselatu vesselam nübüvvetle görevlendirilmesinden sonra, panayırların kurulduğu yerler başta olmak üzere insanların toplandığı bütün mekânlara giderek onlara İslamiyet'i tebliğ ediyordu.

Ukaz, Mekke'nin güneydoğusunda Nahle ve Taif arasında bulunan Sakil ve Kays b. Aylan kabilelerinin pazar yeri olup Araplar'ın İslamiyet Öncesi en büyük pazarı burada kurulurdu. Ukaz'da ticari faaliyetlerin yanı sıra şairler en güzel şiirlerini takdim eder, hatipler en tesirli hutbelerini okurlardı. Zamanın seçkin şair ve ediplerinden meydan gelen hakem heyeti o yılın en iyi şiir ve şairini, en iyi hutbe ve hatibini seçerdi. Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam  risaletinden önce Hanifler'den Kus b. Saide'nin Ukaz panayırında verdiği hutbeyi dinlemişti. Bugün Taif'in kuzeydoğusunda yer alan, özellikle nar ve narenciye ağaçlarıyla çevrili bu alanda bazı eser ve kalıntılar mevcut olup bunların çoğunda Osmanlı mimarisinin izleri görülmektedir.

Mecenne Merrüzzahran (bugün Fatıma) vadisinde Esfar dağı yakınında olup Kinane kabilesinin Pazar yeriydi. Mecenne panayırı Zilkade ayının sonunda kurulur, Zilhiccenin hilali görülünceye kadar (on gün) sürer ve buradan Zülmecaz'a gidilirdi. Bugün burada Cümum adlı bir kasaba bulunmakta ve Mekke'nin kuzeyinde 28 km. uzaklıkta Mekke-Medine otobanından Cümum'a girerken sağ tarafta uzanan dağ silsilesinin eteğinde yer almaktadır.

Zülmecaz Huzeyl kabilesine ait olup Arafat'tan Seylülkebir'e giden yola girdikten sonra Arafat sınır taşlarının bittiği yere yaklaşık 13,5 km. uzaklıktadır. Etrafı tellerle çevrilerek koruma altına alınan bu yerde Cahiliye döneminden kalan ve dükkan olarak kullanılan mekanların kalıntıları vardır.
Bu yazı 5530 kez okunmuştur.

Paylaş

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook