Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Ziyaret Mekanları

Mekke

Tâif

Bugün Suudi Arabistan'ın dördüncü büyük şehri olan Taif, Mekke'nin güneydoğusunda, Vec vadisinin iki tarafında ve deniz seviyesinden 1700 m. yükseklikte kurulmuştur. Mekke'ye Mekke-Riyad otobanından 130 km., Arafat'ın güneyindeki dağ yolundan 80 km. uzaklıktadır. Taif bağ ve bahçeleriyle meşhur olup serin havası ve bol yağmurlarıyla eskiden beri Mekke'nin yazlığıdır. Gül bahçeleriyle de meşhur olan Taif'te dünyanın en meşhur gülyağı üretilir.

Resul-i Ekrem aleyhisselatu vesselam'ın, peygamberlikle görevlendirilişinin 10. yılı Şevval ayının sonlarına doğru gerçekleştirmiş olduğu Taif yolculuğu, İslamiyet'i tebliğinin önemli bir safhasını teşkil etmektedir. Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam yanına Zeyd b. Harise'yi alarak Sakif kabilesinin yaşadığı Taif'e gidip onları İslamiyet'e davet etti. Kureyşliler ile ticaret ve akrabalık bağları olan Sakifliler'den hiçbiri onun çağrısını dinlemediği gibi kendisini ve Zeyd b Harise'yi şehrin ayak takımına taşlattılar. Atılan taşlarla ayakları kanayan Resûlullah aleyhisselatu vesselam'ı korumak isteyen Zeyd de başından yaralandı.

Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam Taif'ten ayrıldıktan sonra Mekke'ye ancak müşrik olan Nevfeloğulları'nın reisi Mut'im b. Adi’nin himayesinde girebildi. Hz. Aişe sonraları, hayatında Uhud Gazvesi'nden daha zor bir gün yaşayıp yaşamadığını Resûlullah aleyhisselatu vesselam'a sorunca o şöyle demişti:

"Taif dönüşünde bir ara başımı yukarı kaldırdım, beni gölgelendiren bulutun içinde Cebrail'i gördüm. Cebrail istediğim takdirde Mekkelileri helak edecek meleğin emrime verileceğini söyledi. Melek de yanıma geldi. Bunun üzerine, 'Hayır! Ben, Allah'ın bu müşriklerin soyundan yalnız O'na kulluk eden ve kendisine hiçbir şeyi ortak koşmayan kimseler çıkarmasını arzu ederim' dedim". (Buhari, "Bed'ül-halk", 7; Müslim, “Cihad”, 111)
Bu yazı 2084 kez okunmuştur.

Paylaş

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook