Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Ziyaret Mekanları

Mekke

Merrüzzahrân

Günümüzde Cümum diye anılan bu yer Mekke-Medine arasında Mekke'nin 28 km. kuzeyinde aynı adlı vadide (bugün Fatıma vadisi) bulunmaktadır.

Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam Mekke'nin fethi için yola çıkarken (8/630), düşmanın hazırlıksız yakalanması ve kan dökülmemesi için niyetini gizli tutmuş ve yol boyunca katılanlarla birlikte 10.000 kişiyi bulan İslam ordusu Merrüzzahran'da konaklayıncaya kadar Kureyşliler seferden haberdar olmamıştı. Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam burada her askerin bir ateş yakmasını emretmiş, İslam ordusunun büyüklüğü karşısında Kureyşliler paniğe kapılmıştı. Bir heyetle Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'a gönderdikleri, bir rivayete göre de bazı arkadaşlarıyla gizlice Müslümanların durumunu araştırmak isterken nöbetçiler tarafından yakalanarak Resûlullah aleyhisselatu vesselam'ın huzuruna getirilen reisleri Ebu Süfyan, İslam'ı kabul etmekten başka çarenin kalmadığını anlamıştı. Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın  talimatı üzerine amcası Abbas'ın vadinin dar boğazında İslam ordusunun geçişini Ebu Süfyan'a izlettirmesi de teslim olmaktan başka bir yol olmadığı konusundaki kanaati pekiştirmiş, karşı koymamaları halinde Mekke halkına can ve mal güvenliğinin tanınacağına dair verilen söz üzerine de önemli bir mukavemet görülmeden şehir fethedilmişti.

Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın  Cümum'da karargâhını kurduğu yerde bulunan ve eski kaynaklarda anılan mescidin ilk defa ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Mescid-i Feth adı verilen bu mescidi, 1977’de sade betonarme bir yapı olarak yeniden inşa ettirilmiş olup Mekke-Medine otobanından Cümum'a girerken yolun sağ tarafında bulunan su deposunun 200 m. aşağısında yer almaktadır.
Bu yazı 2412 kez okunmuştur.

Paylaş

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook