Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim   
Genç Hacılar|Hac|Hac İlmihali|Hac Duaları|Umre|Peygamberimiz|Kur`an-ı Kerim
 
Ziyaret Mekanları

Medine

Tebük

Şam ile Vadilkura arasında yer alan Tebük, Medine'ye 700 km. uzaklıkta denız seviyesınden 800 m. yükseklikte bir şehirdır. İslamiyet'in ilk yıllarında Kudaa ve Kelb kabilelerinin yoğun olarak yaşadığı Tebük ve çevresi Bizans hakimiyeti altındaydı ve halkının çoğu hıristiyandı. İslam hakimiyetine girdikten sonra hac güzergahlnın üzerinde yer alan Tebük merkez olma özelliğini sürdürdü; Osmanlılar döneminde yapılan Hicaz demiryolunun ana istasyonlarından birisi de burada bulunuyordu. Bugün Ürdün'e sınır olan ve Medine'ye otobanla bağlanan Tebük Suudi Arabistan'ın önemli ziraat şehirlerinden biridir.

Resul-i Ekrem aleyhisselatu vesselam'ın son savaşı hicretin 9. yılı Receb (Ekim 630) ayındaki Tebük Seferi'dır, Bizans imparatorunun hırisliyan Arap kabilelerinin desteğini alarak müsIümanlara karşı savaş hazırlığına başladığına dair haberin ulaşması üzerine, Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam 30.000 kişilik bir orduyla selere çıktı. Mekke'nin fethinden sonra Arap kabilelerinin iltihakları ve Yemen'dekiı Necran hristiyanlarıyla antlaşma yapılmasının ardından Arap yarımadası tamamen İslam hakimiyetine geçtiyse de Arabıslan dışındaki devletlerden gelen tehditler onlara karşı da tedbir almayı gerektirdi. Bu amaçla düzenlenen Tebük Seferi münasebetiyle nazil olan Tevbe süresinde buna "güçlük zamanı" (Tevbe, 9/117) adı verilmiş; yaz sıcağı ve meyvelerin olgunlaştığı bır mevsime denk geldiği ıçin "güçlük seferi", ordusu da "güçlük ordusu" olarak nitelendirilmıştir (Buhari, "Megazı", 78). Resul-i Ekrem aleyhisselatu vesselam ordusuyla Tebük'e kadar ilerleyip orada brargah kurdu; on beş-yirmi gün kalındığı halde Bizans ordusuna rastlanmadı Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam burada kaldığı süre Içinde çevredeki yerleşim birimlerine İslam'a davet amacıyla birlıkler gönderdi. Bölgedeki Eyle hıristiyanları ile Cerba, Ezruh ve Makna yahudi toplulukları ile Hicaz-Suriye kervan yolu üzerinde hıristiyan Arap kabilelerinin oturduğu önemli bir mevki olan Dümetülcendel itaat altına alındı

Tebük Seferı müslümanların büyük cesaret ve direncini göstermesinin yanında sınırlarını fiili veya potansıyel düşmanlardan koruma hususundaki güçlü irade ve azimlerini de ortaya koymuştur. Ayrıca dışta Bizans ve Arap yanmadası çevresindeki diğer devletlere, Medine'de kendi halkının güvenliğini sağlayacak güce sahip bir yönetim bulunduğu, içeride Ise kabile reisierine ülkenin iç güvenliği ve barışı ihlal edecek davranışlardan sakınmaları ihtar edilmiştir.

Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın Tebük Seferi sırasında kaldığı yerde namaz kıldığı ve kıblesini bizzat belirlediği namazgah, Ömer b. Abdülaziz tarafından 98 (720) yılında mescid haline getirilmiş ve buraya Mescid-i Tevbe adı verilmiştir. 1653'te burada bulunan kale Ile birlikte yenilenen mescid sonraki dönemlerde de bazı onarımlar geçirmiştir. Günümüzde Mescid-i Tevbe, Suudi Arabistan Kralı Faysal tarafından 1973'te yenilenen ve etrafına eklenen sosyal tesisleriyle birlikte mevcuttur. Bundan başka Tebük Seferi boyunca Medine'den Tebtik'e kadar konaklanan on sekiz yerde de daha sonra mescid inşa edilmiştir.
Bu yazı 1953 kez okunmuştur.

Paylaş

2018 genchacilar.org

Soru-Cevap
Ziyaret Öncesi Pratik Bilgiler
Takyettin Karakaya
Ziyaret Mekânları
Hac Terimleri Sözlüğü
Görsel Galeri
Hac TV
Umre Programları

Twitter
Facebook